33 voudige meetkunde waarvan de theorie wel bekend is. Bij sommigen kwam het denken met de handen langzaam, bij anderen bij wijze van plotselinge illuminatie, terwijl er ook bij waren die niet in staat ble ken de natuur te abstraheren tot lijnen en vlakken. Wij zelf zetten de eerste wankele schreden op het pad van de or ganisatie, taakverdeling, nummeren, onderling verwijzen, geven van richtlijnen. En dit is het voornaamste werk wat de baas van meet- ploegen heeft te doen. Opmetingen kunnen op verschillende ma nieren worden uitgevoerd en de ene manier kan wel driemaal zo lang duren als de andere, uitsluitend als gevolg van doelstelling en aanpak. Meetploegen in het terrein zijn kostbaar salaris, reis- en verblijf kosten, materiaal onzekerheid, onjuiste aanwijzingen veroorzaken oponthoud, de baas moet weten wat hij wil en dit zeggen. Dit kan slechts verkregen worden door ervaring en zelfcritiek. We hebben veel fouten gemaakt en maken die nog. Langzamerhand zijn we overgegaan tot andere objecten en wel hermetingen. Bij deze werkzaamheden van kadastrale aard bleek het gewenst te beschikken over veldassistenten met een kadastrale prac- tijk. De tekenaars o.a. bestaan nu niet meer misschien is er een enkele overgebleven maar zijn vervangen door tekenaars van het kadaster opgeleid tot landmeetkundig ambtenaar. Ze zijn nu terug naar hun eigen werk, velen zijn tekenaar van het kadaster geworden, anderen profiteerden van hun verkregen kennis en hebben bij ge meente of in het buitenland betrekkingen gevonden. Over het begrip hermeten is de literatuur uitgebreid, het aantal meningen groot en dikwijls tegenstrijdig. Tot goed begrip van onze dienst is het noodzakelijk er iets van te zeggen. Het kadaster kunnen we zien als een administratie op rechten, de bodem betreffende; kadastrale lijnen zijn grenzen van grondstukken waarop dezelfde rechten rusten zoals die bij de administratie bekend zijn. Het kadaster moet weten waar die lijnen in het terrein liggen, dit is zijn technische kant, terwijl de interpretatie van de documen ten en het bepalen van de grenzen de administratieve kant is. Te vens willen we weten aard en oppervlak van de door lijnen omsloten percelen. Dit alles vooronderstelt nog geen kaart, het is goed moge-

Lustrumboek Snellius | 1950 | | pagina 32