34 lijk een kadaster te bedenken dat alleen bestaat uit de mathematische gegevens van de lijnen of hun snijpunten of een verzameling van aan tekeningen (veldwerken)die de ligging van deze lijnen bepalen t.o.v. terreinvoorwerpen huizen e.d. of t.o.v. hiervoor speciaal aan gebrachte vaste punten, betonpalen, ijzeren buizen, bouten in huizen. De kadastrale kaart is dan een grafische voorstelling van deze gren zen, min of meer gelijkvormig met het terrein, vooral dienende voor de nummering van de percelenbepalend zijn de cijfers. Het veldwerk-archief is heterogeen, als algemene regel kunnen we zeggen: hoe langer het geleden is dat een grens werd gevormd, hoe slechter het veldwerk. De kadastrale kaarten zijn soms goed, vaak niet, veelal op een te kleine schaal ze zijn ontstaan in een tijd dat ons land, laat ons zeggen drie millioen inwoners had; de voortschrij dende parcellering werd op die oude kaarten bijgetekend. Hermeten wil nu zeggen 't samenstellen van kadastrale kaarten op een goede schaal, aangesloten aan de rijksdriehoeksmeting, dus met een uniform ruitennet over het gehele land. De bestaande kaarten hebben voor iedere gemeente een eigen ruitennet, ze sluiten niet aan. Uit wat ik schreef zou dus volgen dat van de kadastrale grenzen, zoals die successievelijk zijn ontstaan en vastgesteld een nieuwe gra fische voorstelling wordt gemaakt. De gang van zaken zou dus zijn dat we, beladen met het veldwerkarchief, de grenzen op het terrein uitzetten en die opmeten t.o.v. een daarvoor ontworpen meetkundige grondslag. Inderdaad is dit een werkwijze, die soms gevolgd wordt. Vaak is het niet nodig alle grenzen uit te zetten, nemen we aan dat een terrein verkaveld is en dat hiervan een meting bestaat die alle punten in onderling verband leert kennen, dan hebben we niet an ders te doen dan twee of meer punten van die meting in het terrein te reconstrueren, deze te bepalen in coördinaten van de rijksdrie hoeksmeting en we kunnen het gehele terrein omzetten in ons nieuwe stelsel, numerisch of ook wel grafisch(kaarteren) .Ik denk aan huizen complexen in nieuwe stadsgedeelten, verkavelingen van landgoede ren, autowegen en spoorbanen, waar plaatselijk meetkundige grond slagen kunnen worden aangesloten of overgenomen; ook aan enkele grenzen, die aan meetlijnen vastliggen, welke meetlijnen we inscha-

Lustrumboek Snellius | 1950 | | pagina 33