kelen in ons nieuwe stelsel, zodat we de grens ook kennen. Zo moet het archief grondig bestudeerd worden. Maar het laat ons ook wel in de steek; niet alle grenzen kunnen met zekerheid uit de gegevens gereconstrueerd worden. Een tweede methode is: gooi het gehele oude meetarchief over boord en vraag de eigenaren, die we kennen uit de administratie, wat hun grenzen zijn en vraag meteen of ze die, waar dit nodig is, met duurzame tekens, b.v. stenen grenspalen, willen aanduiden (dit heet delimiteren). Dit meten we dan op. We krijgen een geheel nieuwe toestand, rationeel opgemeten in één verband. Maar zijn deze lijnen dezelfde als de kadastrale grenzen, die reeds waren vast gesteld, en zo neen, hoe voeren we de nieuwe grenzen in We ken nen het woord „redres", d.w.z. we kunnen verklaren, dat de nieuwe lijnen goed, de oude fout zijn. Maar is dit altijd zo We kunnen trachten de aangewezen grenzen rechtskracht te geven door de we derzijdse eigenaren een proces-verbaal te laten opmaken. Nu is de vraag: maakt dit proces-verbaal de vorige overeenkomsten krach teloos Aan ons bureau hebben we verschillende methoden toegepast. Soms werden alle eigenaren opgeroepen, alle grenzen afgesteend, soms werden oude metingen gereconstrueerd zonder oproeping van eigenaren. Dit hing af van het soort terrein, de aard van het archief en ook wel omdat we nog niet weten wat de meest doelmatige werk wijze is en ervaring moeten opdoen. De kosten spelen hierbij een grote rol. Voor hermetingen, is een urgentieplan opgesteld, dat aangeeft de volgorde waarin de verschillende terreinen in ons land voor her meting in aanmerking komen. In de eerste plaats zijn dat de ter reinen waar grote veranderingen te verwachten zijn, b.v. die be stemd voor industrie of woningbouw. Komen dan deze veranderin gen, dan beschikt het kadaster over een goede kaart, waarop ze kun nen worden aangebracht. In de tweede plaats de terreinen, waarop deze veranderingen reeds zijn aangebracht zonder dat ze hermeten zijn, en verder alle plans die slecht zijn. Over het meetkundig gedeelte van het werk heb ik nog niet veel 35

Lustrumboek Snellius | 1950 | | pagina 34