42 n.l. dat van vrij sterke beperking van het arbeidsterrein, daartegen over staan echter een aantal voordelen, grotendeels van economische aard, die evenals op andere terreinen der techniek, doorslaggevend zijn. Immers, door deze specialisatie wordt het mogelijk het middel bare en lagere personeel op te leiden tot een zodanig niveau, dat hen een betrekkelijk ruim deel der totale arbeid zelfstandig kan worden toevertrouwd. Als gevolg daarvan kan het leidinggevend personeel zijn aandacht concentreren op de problemen van hogere orde en van organisatorische aard, zodat op deze wijze van de opleiding en capa citeiten van alle personeelsgroepen het maximale profijt wordt ge trokken. Dit uit zich o.m. in het feit, dat het aantal academici bij de Meet kundige Dienst gering is in verhouding tot de totale personeelssterk te zonder dat dit een verlaging van de kwaliteit van het werk tenge volge heeft. De wetenschappelijke of liever gezegd de zuiver technische pro blemen, waar de landmeter bij de Meetkundige Dienst voor komt te staan, zijn derhalve sterk afhankelijk van de speciale taak waarmede hij wordt belast. Bij de fotogrammetrische afdeling komt hij in aan raking met alle problemen, die nu eenmaal bij een in ontwikkeling zijnde tak van techniek optreden. Hier worden afwisselend hoge eisen gesteld aan zijn theoretische kennis, zijn fantasie en improvisa tievermogen en vaak niet minder aan zijn technische vaardigheid bij het behandelen van gecompliceerde apparaten. Daarnaast wordt van hem verwacht dat hij op de hoogte blijft van de literatuur, de daarin voorkomende ideeën toetst op hun theoretische en practische waarde en op grond daarvan of op eigen initiatief verbeteringen in de gebruikte methoden aanbrengt zonder echter tot gewaagde expe rimenten over te gaan. Op de rekenafdeling is het de landmeter, die tot taak heeft in laat ste instantie de resultaten van alle terrestrische en fotogrammetrische metingen te toetsen op hun nauwkeurigheid en te beslissen of zij aanvaardbaar zijn voor het gestelde doel. Tevens zal hij persoonlijk de moeilijker problemen op het gebied van puntsbepaling, vereffe ning en hogere geodesie moeten oplossen.

Lustrumboek Snellius | 1950 | | pagina 41