Bij de terreindienst is het de taak van de landmeter er voor te waken dat het geleverde werk van de terreinploegen, althans voor zover het de inrichting (verkenning) en methode der meting betreft, voldoet aan de te stellen eisen, waarbij het er in principe om gaat het juiste compromis te vinden tussen nauwkeurigheid en zuinig heid, onverschillig of het nu een primaire waterpassing of een kleine grensinmeting, een paspuntsbepaling of een veelhoeksnet of iets der gelijks betreft. 43 Het in kort bestek beschrijven van de organisatorische taak van de landmeter is niet eenvoudig. Zij hangt nauw samen met het feit dat de Meetkundige Dienst in het raam der waterstaatsorganisatie min of meer de positie van een bedrijf inneemt n.l. opdrachten ontvangt, die enerzijds overeenkomstig de wensen en de financiële mogelijk heden van de opdrachtgever, anderzijds op landmeetkundig verant woorde wijze moeten worden uitgevoerd. Hierdoor worden aan de landmeter eisen gesteld, die enigszins te vergelijken zijn met die, waaraan in de industrie een bedrijfsingenieur moet voldoen. Hij moet in staat zijn het werk zo te organiseren, dat een vooraf bepaald tijdschema wordt gevolgd, dat van een vooraf gegeven ra ming niet belangrijk wordt afgeweken en dat personeel, methode en instrumentarium een goed en goedkoop resultaat waarborgen. Dit vereist een grote mate van practische kennis van de productiecapa citeit van het beschikbare personeel, van het beschikbare instrumen tarium, van de invloed van bijzondere eisen of bijzonder plaatselijke omtandigheden etc. etc. Hierbij is de geschiktheid van de landmeter tot omgang met mensen, zowel met het personeel als met vertegen woordigers van de opdrachtgever, niet de minst belangrijke factor. Daarnaast behoort hij voldoende algemeen technisch inzicht te heb ben om de eisen, die door de ingenieurs-opdrachtgevers worden ge steld a.h.w. in landmeetkundige termen te vertalen. Met deze korte aanduiding van de vele facetten van de organisato rische of liever de bedrijfstechnische zijde van de landmeter staak moge hier worden volstaan. Tot slot nog enkele woorden over de mogelijkheden van de geo- detisch-ingenieur bij de Meetkundige Dienst. Zoals reeds in de aan-

Lustrumboek Snellius | 1950 | | pagina 42