De Geodetisch Ingenieur bij de Topografische Dienst 45 door C. A. J. von Frijtag Drabbe, Directeur van de Topografische Dienst. Onlangs werd bij Koninklijk Besluit de studie van Geodetisch In genieur ingesteld, als slotphase van de studie voor civiel-landmeter. Na vele jaren van moeilijkheden is deze mijlpaal bereikt. Hierdoor zullen in de toekomst alleen geodetische ingenieurs afstuderen en ter beschikking komen voor de verschillende diensten hier te lande en elders. De werkzaamheden, die door deze categorie bij de Topo grafische Dienst verricht zullen worden, worden reeds sinds jaren uitgevoerd door civiel-landmeters, die dus de nieuwe graad nog niet konden bekomen. Om de werkzaamheden van deze functionarissen te bezien, grijpen wij terug naar de begindatum, waarop de landme ter zijn intrede deed bij deze Dienst, waaruit aanstonds blijkt in wel ke richting deze zich oriënteren. Bij de reorganisatie van de Topografische Dienst in 1932 werd ook de luchtkartering ingevoerd, met alle consequenties van dien. Vóór die datum werden de Topografische kaarten samengesteld met behulp van gegevens van het kadaster. Dit bestond o.a. hierin, dat door reductie van de kadasterbladen, tot de voor de Topogra fische Dienst gewenste schaal 1:25.000, de grondslag van de kaart tot stand kwam. Deze werkzaamheden werden verricht door, voor dit doel opgeleide, officieren (Officier verkenner). Het specifiek land meetkundige werk was dus reeds verricht door de landmeters van

Lustrumboek Snellius | 1950 | | pagina 44