47 snel daarop volgde een nieuwe coördinatograaf en een tweede ont- schr anker. De werkzaamheden, benodigd voor het verstrekken van de vereiste gegevens voor deze instrumenten, benevens de werkzaamheden aan de instrumenten zelf werden in deze beginperiode door de te Wage- ningen opgeleide chef der afdeling, daarna geassisteerd door land meters, verricht. Gedurende de oorlogstijd is het werk, zoals bij zovele Rijksdien sten, maar in het bijzonder bij een instantie, ressorterend onder het Ministerie van Oorlog, zeer gestagneerd. Na de oorlog is, nadat het nieuwe gebouw te Delft betrokken werd, in snel tempo het werk hervat. De ontstane achterstand in de kar tering, als gevolg van de oorlogsomstandigheden, moest worden in gehaald. De organisatie van de Topografische Dienst werd herzien en dus ook die van de landmeetkundige afdeling. Naast de chef der afde ling behoren 3 landmeters, 3 landmeetkundige assistenten, en een aantal vrouwelijke ambtenaren n.l. 2 voor het werk aan de coördina- tografen, 2 voor de ontschrankers, 2 voor de fototheek en 9 voor het doortekenen der diapositieven tot deze afdeling. Uit deze organisa tie blijkt, dat zowel in de toekomst als nu reeds, vele werkzaamhe den, die vóór de oorlog door landmeters werden uitgevoerd, nu door daarvoor geschikte en speciaal opgeleide krachten zijn overgenomen. Naast de normale werkzaamheden voor de civiel-landmeter, in de toekomst geodetisch ingenieur, blijft een nauwkeurig en constant toezicht op het werk aan de instrumenten noodzakelijk. Na de oorlog is de Topografische Dienst ook aangevangen met de kartering van de heuvelachtige gebieden. Het reeds vóór de oorlog bestelde, en in de oorlog ontvangen stereo-karteerapparaat Wild A 6, is om meenemen door de Duitsers te voorkomen, gedurende de oor logstijd ondergebracht bij de Meetkundige Dienst van de Rijkswa terstaat. Na een grondige revisie en vernieuwing is dit instrument nu bij de Topografische Dienst geplaatst en in bedrijf genomen. De in structie hiertoe wordt aan de landmeetkundige assistenten gegeven door de landmeters.

Lustrumboek Snellius | 1950 | | pagina 46