48 Indien wij nu de methoden van het vervaardigen van de grondslag van een Topografische kaart volgen, dan komen hierbij gelijktijdig de werkzaamheden van de civiel-landmeter, in de toekomst geode tisch ingenieur, naar voren. Steeds wordt, voordat een aanvang wordt gemaakt met de karte ring van een bepaald stafblad, aan de K.L.M. opdracht gegeven voor het maken van luchtopnamen op schaal 1:20.000, gevlogen in vlieg- runs, gelegen van West naar Oost of omgekeerd. De Topografische Dienst ontvangt dan hiervan de filmnegatieven en 2 stel contactaf- drukken. Geëist wordt naast meetkundige en fotografische eisen der opna men, een zijdelingse overlapping van dz 15% en een overlapping in de lengte van 60%. Met een stel van deze contactafdrukken gaat de geodeet een werkplan opstellen al naargelang het dient voor de en kel- of beeldenpaar-fotogrammetrie. Indien wij ons nu oriënteren op de eerste oplossingsmethode, van karteren, waarbij wij te maken hebben met het vlakke gebied van ons land, dan geschiedt dit door middel van de ontschranking. De vaste punten, die hiervoor nodig zijn worden door de geodeet in het terrein bepaald. Het werkplan wordt vooraf gemaakt om te zorgen dat ieder punt voor vier foto's tegelijk kan dienen, zodat een zo be perkt mogelijk en toch verantwoord aantal punten per stafblad be paald behoeft te worden. Dit aantal bedraagt ongeveer 220 stuks. Vooraf, en ook in het terrein, wordt nagegaan of het economisch verantwoord is deze punten alle terrestrisch te bepalen danwel of het juister is een gedeelte door middel van de radiaaltriangulatie te berekenen. Indien het bepaalde terrein zeer open is en bovendien een vol doend aantal vaste punten van de Rijksdriehoeksmeting bevat, kan de terrestrische bepaling sneller verlopen dan een radiaaltriangula tie. Slechts indien het meten van bepaalde punten in 't terrein grote moeilijkheden oplevert, worden deze met behulp van radiaaltrian gulatie door de landmeter (geodetisch ingenieur) bepaald. Zowel de berekeningen voor de bepaling der coördinaten van de terrestrische punten als die der radiaaltriangulatie worden uitgevoerd door daar-

Lustrumboek Snellius | 1950 | | pagina 47