voor speciaal opgeleide assistenten. De controle hiervan en het over nemen van dit werk bij speciale moeilijkheden ligt weer in handen van de geodeet. Na het uitvoeren der berekeningen volgt de ont- schranking. Dit werk wordt uitgevoerd door meisjes, die een zeer hoge vaardigheid en nauwkeurigheidsgraad in het omschranken heb ben bereikt. Doen zich echter vraagpunten voor, zowel op mecha nisch, optisch als fotografisch gebied, dan moeten deze wederom op gelost worden door de landmeter (geodetisch ingenieur)De via ontschranking vervaardigde glasdiapositieven worden daarna doorge tekend op een transparant, practisch maatvast materiaal. Ook dit werk wordt wederom door speciaal daarvoor opgeleid vrouwelijk personeel uitgevoerd. Bij dit doortekenen wordt gebruik gemaakt van een evenwijdige lichtbundel, die loodrecht tegen de onderzijde van de plaat wordt geworpen. Hierdoor wordt het optreden van pa rallax, als gevolg van de dikte van het doortekenmateriaal (astralon of plastic sheet) voorkomen. Het oplossen van vraagpunten, de con trole van het inpassen en het tekenwerk berust bij de geodeet. Na deze phase is een, in potlood en eventueel daarna in inkt gebrachte minuut, ontstaan, die dan als grondslag gereed is en op verkleinde schaal in behandeling komt bij alle overige afdelingen van de Topo grafische Dienst. Hiermede is de eerste methode, en zijn tevens de directe werk zaamheden voor de landmeter (geodetisch ingenieur) behandeld. Een tweede soortgelijke methode, die echter nog niet geheel het proefstadium heeft doorlopen, berust op het maken van fotokaarten ter grootte van een 1/16 stafblad. Hiervoor zijn dezelfde manipula ties nodig als bij de vorige methode tot en met het stadium der ont schranking. Het ontschrankte beeld wordt nu echter niet vastgelegd op een glasdiapositief, maar op correctostaatpapier (papier geplakt op aluminium) Dit wordt nu op de paspunten afgesneden en door de landmeet kundige assistenten geplakt op een, van dezelfde paspunten voor ziene, aluminiumplaat. De controle op dit werk wordt wederom uit gevoerd door de landmeter (geodetisch ingenieur)Hiermede is dan voor de Landmeetkundige afdeling het werk voltooid. De meetkun- 49

Lustrumboek Snellius | 1950 | | pagina 48