dige grondslag van de kaart is immers hiermee geleverd. Een derde methode voor het vervaardigen van een grondslag be rust op de beeldenpaar-fotogrammetrie, door middel van het reeds voor af genoemde stereokarteer apparaat A 6. Ter overlapping van een beeldenpaar zijn hiervoor, zoals bekend, minimaal twee punten nodig in X- en Y-coördinaten en drie punten in hoogteligging. Om echter het „opkrullen" van het stereoheeld te voorkomen worden minstens vier hoogtepunten geëist, benevens drie in ligging bekende punten. Deze metingen worden door de geodeet in het terrein uit gevoerd. Hij controleert tevens iedere oriëntering en de kartering. Als nevenopdracht geldt voor de Topografische Dienst nog het volgende. Volgens voorschrift zijn alle landmeetkundige instrumen ten en meetmaterialen, gebruikt door de Dienst der Genie, in beheer en onderhoud bij de Topografische Dienst. Dit aantal bedraagt on geveer een vijfhonderd stuks. Ook de nieuwe aanschaffingen berus ten bij deze Dienst. Hiervoor, en mede voor onderhoud en repara ties aan eigen instrumenten, is een instrumentmakerij aan de Dienst verbonden. De controle van alle binnenkomende en uitgaande in strumenten, benevens het verstrekken van adviezen omtrent nieuwe aanschaffingen berust wederom bij de landmeter (geodetisch inge nieur) Nu na de oorlog de waarde der fotoïnterpretatie door zovele tak ken van wetenschap wordt ingezien, en deze reeds sinds ruim 20 jaren bij de Topografische Dienst is bestudeerd en in toepassing ge bracht, terwijl door het bezit van een uitgebreide fototheek de To pografische Dienst het aangewezen centrale punt is voor de foto- interpretatie, moet het aan meerdere personen van de Dienst, en hiermede dus zeker ook de geodeten, gegeven zijn, inlichtingen te kunnen verschaffen, voortvloeiend uit hetgeen de foto biedt. Naast al de hiervoren genoemde werkzaamheden voor de geode tische ingenieurs moeten nog die genoemd worden, die voortvloeien uit nevenopdrachten, zowel van militaire- als burgerinstellingen. Als specifieke voorbeelden hiervan noemen wij het uitzetten van de vliegbaan op Ameland ten behoeve van de recordpoging van de re serve Majoor-vlieger Flinterman, de trigonometrische hoogtemetin- 50

Lustrumboek Snellius | 1950 | | pagina 49