De Landmeetkunde bij Gemeentelijke Diensten door R. J. Rienks Ingenieur bij de Dienst der Gemeentewerken van Rotterdam Hoofd van de Landmeetkundige Dienst. Het arbeidsterrein van de civiel-landmeter of geodetisch inge nieur in dienst van een Gemeente is in letterlijke zin vrij beperkt. De activiteit van de Gemeentelijke Diensten beweegt zich immers, afgezien van enkele bijzondere gevallen, binnen de grenzen van de Gemeente. Deze beperktheid van het terrein heeft op zich zelf reeds een eigen bekoring, want dit maakt het mogelijk een grote plaatselijke bekend heid te verwerven. Met de locale kennis en het aandeel in de ver dere ontwikkeling van het gemeentelijk territorium groeit geleide lijk een intense belangstelling voor alles wat de Gemeente aangaat. In figuurlijke zin is het arbeidsterrein geenszins beperkt. Indien alle landmeetkundige werkzaamheden en die welke daarmee nauw verhand houden in een Gemeente goed gecoördineerd zijn, heeft een landmeetkundige afdeling zelfs een ruim arbeidsveld en daarmee een taak, waaruit zeer gevarieerde werkzaamheden voortvloeien. Om hiervan een indruk te krijgen, is het nodig hier enkele van deze werkzaamheden op te noemen. Voor een goede uitvoering en een goed beheer van alle zaken die het Gemeentebestuur zijn opgedragen, is het gebruik van kaarten onmisbaar. Voor zeer uiteenlopende doeleinden worden dan ook kaarten gebezigd. De inrichting van die kaarten toont dienovereen komstig al evenzeer een grote verscheidenheid. Ook in verschillende 52

Lustrumboek Snellius | 1950 | | pagina 51