gemeenten varieert de inrichting van de kaarten, afhankelijk van de organisatie van de diverse diensten en bedrijven. Voor bepaalde doeleinden wordt gebruik gemaakt van kaarten, die door Rijksdiensten worden vervaardigd. Kadastrale kaarten door het Kadaster, topografische kaarten door de Topografische Dienst, rivierkaarten door de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat, enz. Hier is het de taak van de afdeling de centrale aanschaffing en distributie van deze kaarten te verzorgen, zomede het geven van ad viezen omtrent het gebruik ervan, of het niet gebruiken. Want deze kaarten voorzien slechts voor een beperkt deel in de behoefte. Voor overzichtskaarten en voor het maken en uitwerken van voor lopige plannen heeft men kaarten op schaal 1 a 5000, 1 a 10.000 no dig. Deze kaartwerken zullen dus door de Gemeente zelf moeten worden vervaardigd. Aan de uitvoering van deze kaartwerken wordt door enkele grote steden in ons land veel zorg besteed. En niet al leen in ons land, ook in het buitenland leveren enkele steden stads- kaarten op, die in de uiterlijke uitvoering ware meesterstukken zijn. Dat aan de uitvoering van deze kaarten zoveel zorg wordt besteed, vindt voor een deel zijn motivering in de representatieve functie welke een stadskaart op deze schaal voor een stad toch onbetwist baar heeft. De vervaardiging van de lijntekening, de verzorging van de kleu rendruk stelt aan de tekenaar hoge eisen en eist bovendien kennis van de moderne reproductietechniek. Een geheel ander karakter dragen de kaarten, die door enkele af delingen en bedrijven worden bijgehouden voor speciale doeleinden. Het Grondbedrijf gebruikt kaarten om er de eigendomstoestand op aan te geven en hij de voorbereiding voor koop, verkoop, uitgifte in erfpacht, enz. De afdeling Riolering heeft kaarten nodig om het net van riolen aan te geven, aangevuld met gegevens betreffende de ligging, de hoogteligging, afmetingen, enz. Het Electriciteitsbedrijf, Gasbedrijf, enz. zullen hun bedrijfsleidingen op kaarten afgebeeld moeten hebben, teneinde een overzicht van hun net te verkrijgen, eventueel aangevuld met maten, die voor het terugvinden van de leiding onder het straatoppervlak nodig zijn. 53

Lustrumboek Snellius | 1950 | | pagina 52