Voor deze doeleinden, waaraan nog meerdere kunnen worden toe gevoegd hebben kaarten op schaal 1 a 1.000 de voorkeur. De kadas trale kaarten (copiëen van het Gemeenteplan), die ten doel hebben een afbeelding te geven van de op de bodem betrekking hebbende rechtstoestand (dit tezamen met bijbehorende kaarten en registers) zijn als regel voor de meer technische doeleinden niet toereikend. Daarnaast moeten dus kaarten worden vervaardigd, de technische beheerskaarten, die een beeld moeten geven van de topografie: trot toirs, trambanen, singels, enz. zomede van de huisnummering en andere gegevens, die voor de technische diensten van belang kunnen zijn. De vervaardiging van nieuwe, de bijhouding van kadastrale en andere kaarten behoort alles centraal en wel door de Landmeetkun dige afdeling te geschieden. Tot de zorg van de afdeling behoort ook het aanbrengen en in stand houden van een net van peilmerken. Voor het uitvoeren van waterpassingen voor allerlei doeleinden is het nodig, dat de Land meetkundige afdeling kan beschikken over een vrij uitgebreid net van punten, waarvan de hoogteligging bekend is. Dit net van peil merken moet inderdaad vrij dicht zijn, daar anders enkel het aan geven van een peil voor een bouwwerk reeds tot een uitvoerige water passing aanleiding zou kunnen geven met daarbij tevens als nadeel, dat wellicht speciale voorzorgsmaatregelen moeten worden genomen om een voldoende nauwkeurigheid te bereiken. De instandhouding van dit net geeft aanleiding tot periodieke con- trölewaterpassingen, waarbij uitgegaan wordt van de hoogten van peilmerken vastgesteld door de Rijkswaterstaat. In verband met de slechte bodemgesteldheid worden in Rotterdam, waar een vrijwel algemeen optredende en voortdurende zakking van gebouwen plaats heeft, voor dit doel een 5-tal ondergrondse peilmerken gebruikt, die in de vaste zandlaag zijn verankerd en verder van een zodanige con structie zijn, dat zakking en ook rijzing bij een mogelijke opwaartse beweging van de bovenste lagen, uitgesloten mag worden geacht. Een vrij dikwijls voorkomende opgave is voorts een periodieke controlemeting. Voor het constateren van eventueel ongelijkmatige 54

Lustrumboek Snellius | 1950 | | pagina 53