Daar begint dan het eerste moeilijke veldwerk: na een tocht per motorboot langs de kust, een eind de rivier op tot het niet verder meer kan. Een basiskamp wordt ingericht, waaruit de expedities verderop worden bediend. Met inheemse vaartuigen wordt verder gevaren. Aanhangmotoren bewijzen hier goede diensten. Stroomver snellingen moeten worden genomen door de geoefende inheemse be manning en veilig komt men op de eerste uitgekozen basis aan. Door richtingsopneming en snelheidsmeting of schatting heeft de topo- graaf gezorgd, dat hij niet te ver van het in het vliegplan gekozen terrestrische punt af is. De instrumenten worden uitgepakt, een tijde lijk kampement wordt opgeslagen en de metingen kunnen beginnen. De verbindingsveelhoeken voor de enige kilometers uit elkaar ge legen basispunten worden schoongekapt. De veelhoeksmetingen wor den verricht, de sterpro gramma's voor de astronomische plaatsbe paling worden opgemaakt en 's nachts worden de metingen op de sterren verricht voor de plaatsbepaling van de basispunten. Onder wijl vieren de muskieten feest, zo'n buitenkansje wordt door hen zeer gewaardeerd Om ieder basispunt wordt een vak schoongekapt en op het basispunt komt een groot kruis, dat door het spiedend oog van de luchtcamera moet kunnen worden gezien. Een paar prauwen met werkvolk zijn reeds naar de volgende ter restrische basis gezonden om alvast kamp te maken en de meetlijnen schoon te kappen. Zodra de metingen op de eerste basis verricht zijn en de zaak zover is berekend, dat hij zeker is over goede meetgege vens te beschikken, gaat de topograaf verder naar de volgende ter restrische hasis, waar het al wat vlotter gaat, nu al veel gekapt is en het werkvolk ook wat meer gewend geraakt aan de hulp, die het bij het meten moet verlenen. De radio zorgt voor de verbinding met het basiskamp en tijdig wordt door de topograaf gezorgd voor aanvoer van levensmiddelen en geneesmiddelen, afvoer van zieken en aflos sing van degenen onder de werkkrachten die het bosleven niet aan kunnen of die hoognodig hun akkertje moeten bebouwen of het een of andere feestje moeten bijwonen. Inmiddels is de luchtkaarteringsploeg op het vliegveld aangeko men. De topograaf seint welke basiskruizen door hem zijn uitgelegd 59

Lustrumboek Snellius | 1950 | | pagina 58