eten of andere nodige zaken te komen. Geleidelijk aan ontwikkelt zich het geologische beeld van het gebied door de samenwerking van veldgeoloog, geophysicus en palaeontoloog. Een locatie kan worden bepaald daar waar door een diepe boring de verkregen gegevens moe ten worden bevestigd en aangevuld. De topograaf moet zorgen voor het uitzetten van deze locatie op het terrein. Voor een boring is zwaar en veel materiaal nodig en dat kan niet maar door een bospaadje worden aangedragen. Een autoweg wordt ontworpen naar de naastbijzijnde bevaarbare rivier. De topograaf heeft de hoogtelijnenkaarten ontvangen, die in Delft uit de luchtop namen zijn vervaardigd. Een voorlopig tracé met de mogelijke vari anten wordt achter de tekentafel geprojecteerd en de topograaf trekt weer het bos in. Hij zoekt het beste tracé uit in het terrein, waarbij hij op afschuifgevaar moet letten in dit regenrijke gebied en zijn kennis van grondmechanica moet toepassen om geen onaangename verrassingen bij de aanleg te krijgen. Hij zoekt contact met een in heemse aannemer voor het kapwerk. Het tracé wordt in het oerbos uitgekapt en lengte- en dwarsprofielen worden gemeten en uitgezet. De wegenbouwmachines komen bij de steiger aan, die door de topo graaf op de gunstigste plaats aan de rivier is ontworpen en gebouwd. Het grondverzet gaat beginnen. Inheemse werkkrachten worden aan genomen voor het bijwerken en het onderhouden van de drainage. Bruggen en duikers worden gebouwd, waarvan de topograaf de af metingen en het aantal heeft ontworpen op grond van het toevloei- ingsgebied en met behulp van de schaarse regenwaarnemingen, waar over hij beschikt en op grond van zijn gezond verstand. Hij houdt toezicht op de bouw, zorgt dat de profielen goed worden aangehou den, zorgt voor het grondwerk, voor de hoorplaat en de afwerking van het wegdek en daar komt reeds de eerste vracht materiaal voor de boring en wat daar bijhoort aan. De topograaf heeft de huizen en andere gebouwen uitgezet en zorgt voor het onderhoud van het wegdek, dat het, zo vers nog, zwaar te verantwoorden krijgt. Het blijkt dat de structuur waarop geboord is veelbelovend is. Concessies worden verleend door het gouvernement. De topograaf zorgt voor het uitzetten en in kaart brengen van de concessiegrenzen 61

Lustrumboek Snellius | 1950 | | pagina 60