63 economie van de toepassing van deze methoden toetsen. De lucht- fotogrammetrie vindt opnieuw toepassing, nu voor de vervaardiging van kaarten op grote schaal van de nieuw gebouwde emplacementen en nederzettingen. De topograaf blijft in elk stadium van het oliebedrijf de dienst vaardige dienaar, die op de meest economische wijze en met toepas sing van de meest moderne methoden „service" geeft aan exploratie, exploitatie en andere technische en niet-technische afdelingen van dit grote bedrijf. Het gaat niet altijd zo van een leien dakje als hierboven is beschre ven. De structuren waarop geboord wordt, geven dikwijls niet wat verwacht wordt. Voor hen, die met het bedrijf mee opgewerkt hebben en met inspanning van alle krachten en onder moeilijke omstandig heden het zover gebracht hebben, dat de boring uitgevoerd kan wor den, en daaronder behoort ook de topograaf, is dit een zware teleur stelling. Het afbreken en terugvoeren van het materiaal en het ver laten van een terrein waaraan zoveel werkkracht is gegeven, is steeds een moeilijke taak. Het klimaat werkt dikwijls tegen. De droge tijd, die op grond van de meteorologische gegevens, mocht worden verwacht, wil maar niet komen en elke dag stroomt de regen neer. De wegenbouwmachines blijven steken, pasgebouwde duikers spoelen uit, doordat men toch nog niet pessimistisch genoeg is geweest bij de berekening van de wa- terhoeveelheid, die moest worden afgevoerd. Het meetwerk schiet door de voortdurende regen niet op. Maar juist in deze moeilijke omstandigheden moet de topograaf tonen, dat hij voldoend all-round is, voldoende vechtlust heeft, ge paard met technische kennis en inzicht en gezond verstand en dat hij voldoende inventief is om ook bij tegenslag zijn werk tot een goed einde te brengen.

Lustrumboek Snellius | 1950 | | pagina 62