66 doorbrengt. In het algemeen zal hij in Nederland slechts de nodige practische scholing en enige „opvangtijden" tussen verschillende uit zendingen door kunnen brengen. Het werk in het buitenland kan uitermate prettig en gevarieerd zijn. Uit der aard zal het meestal in onontwikkelde gebieden liggen, zodat men zich geen society-leven voor moet stellen. Het kan bestaan uit het traceren van wegen en spoorwegen, het kaarteren van te verbeteren rivieren, het maken van uitgebreide kaarten, alsook de organisatie van het landmeetkundige werk voor meer plaatselijke objecten, zoals raffinaderijen, havens, enz. In vrij wel alle gevallen speelt de hoogtemeting een veel grotere rol dan in Nederland en zal de fotogrammetrie worden ingeschakeld, ook voor voorlopige hoogtelijnenkaarten. Voor het detailwerk zal veelvuldig van de tachymetrie gebruik gemaakt worden, terwijl enig geologisch, bouwkundig en waterbouwkundig inzicht noodzakelijk is. Tot nu toe hadden de Zwitserse geodeten een belangrijke voorsprong op de civiel-landmeter, die voor dit werk te veel kadastraal georiënteerd waren. Het is een gelukkig feit, dat men bij de opleiding voor geo detisch ingenieur een open oog voor deze behoeften heeft, waar door onze arbeidsmogelijkheid in het buitenland aanzienlijk ver groot wordt. d. Conclusie Voor geodetische ingenieurs zal bij ingenieursbureaus, die uitslui tend in Nederland werken voorlopig weinig werkgelegenheid zijn. Dezulken die in het buitenland werken, zullen een aantal van hen een prettige werkkring kunnen aanbieden. De grootte van dit aantal is sterk afhankelijk van de ontwikkeling van de binnenlandse situatie op landmeetkundig gebied, omdat ieder bureau, dat in het buitenland werkt, een deugdelijke basisorganisatie in Nederland moet hebben, teneinde uit te zenden personen op te leiden en terugkomenden tijdelijk op te vangen. Alleen als men van overheidswege oog heeft voor de grote Neder landse belangen, die hier op het spel staan en daarom bereid is dit

Lustrumboek Snellius | 1950 | | pagina 65