70 bruikt, zowel voor de geologische interpretatie, als voor de construc tie van de kaarten, waarop, hetzij de resultaten dezer interpretatie moeten worden voorgesteld, hetzij werken ten behoeve van de daar op volgende exploitatie moeten worden geprojecteerd. Niet alleen echter deze bijzondere toepassingen van de luchtfoto grafie op het gebied van geologie, bodemkunde en bosbouwkunde, ook de algemene cartografie van de aarde is door de toepassing van de luchtkartering in een geheel nieuw stadium gekomen. Wie zich even realiseert, hoe betrekkelijk klein de oppervlakte van Europa is in verhouding tot die van andere werelddelen en daarbij bedenkt, welk een reusachtige arbeid al gedurende bijna een eeuw is verricht om Europa van dragelijke topografische kaarten te voorzien, moet onder de indruk komen van het feit, dat er eigenlijk niet aan te den ken valt de rest van de wereld te karteren op de manieren, die tot heden in Europa zijn toegepast. Wie dit vreemd vindt, of zich mis schien zou beroepen op het feit, dat het primitieve stadium van zulke werelddelen dat ook in het geheel niet verlangt, moet maar eens naar de situatie in de U.S.A. kijken. Ook van dit land, waarvan wij toch op het ogenblik niet meer durven beweren, dat het tot deze primitieve gebieden behoort, bestond tot voor kort van 75% van zijn oppervlakte geen redelijke topografische kaart. Zonder de invoe ring van de luchtkartering zou er echter bovendien ook niet het minste vooruitzicht bestaan, dat men aan deze toestand een einde zou kunnen maken. Bij de uiterst snelle ontwikkeling van zulk een land zou men zijn handen al vol hebben gehad aan het bijhouden van bestaande en produceren van nieuwe kaarten van die gedeel ten, waarin de meest intensieve ontwikkeling plaats vindt. Nu echter de luchtkartering is ingevoerd heeft dit probleem een volkomen ander aspect gekregen. Zij het ook, dat men de productie van gedrukte kaarten nog niet geheel kan aanpassen aan dat van de fotografie, deze laatste zelf is echter reeds van niet te overschatten betekenis voor de economische ontwikkeling van het land. Ten be hoeve van het ministerie van landbouw alleen werden in de U.S.A. 4 millioen kwadraat mijlen, dus ruim 1V4 maal de oppervlakte van het gehele land op grote schaal gefotografeerd gedurende de afge-

Lustrumboek Snellius | 1950 | | pagina 69