lopen 15 jaar. Wie zich even voorstelt, hoeveel cartografisch werk er nodig zou zijn geweest om de bodemkundigen de kaarten te verschaf fen, waaróp zij hun aantekeningen hadden kunnen plaatsen, die zij nu op luchtopnamen zetten, waaraan zij tegelijk een groot deel van hun gegevens kunnen ontlenen, begrijpt, hoe onmogelijk het zou zijn geweest deze taak door de klassieke topografen te laten ver richten. Nu nam ik hier met opzet de U.S.A. als voorbeeld, omdat het hier een land betreft, waarvan de gehele toestand met die van Europa kan worden vergeleken, zij het, dat er nuanceverschillen bestaan. Bovendien geniet deze situatie ook bij de gemiddelde lezer een ze kere algemene bekendheid. Wij zouden echter met veel minder recht vergelijkbare betogen kunnen opzetten voor sommige Zuid- Amerikaanse landen, zij het met dit verschil, dat daar ditzelfde proces nog maar aan het begin staat. Indien de aarde niet compleet verscheurd wordt, kan men echter gerust aannemen, dat in de ko mende halve eeuw in die gebieden de ontwikkeling dezelfde kant uitgaat als in de U.S.A. en de luchtkartering ook daar voor de taak zal komen te staan, problemen op te lossen, waarvoor de klassieke topograaf en geodeet eenvoudig geen oplossing bij de hand hebben, zodat zij er maar niet eens aan beginnen. De betekenis van de luchtkartering is dus, dat deze de geodetisch ingenieur in staat stelt mee te praten over het oplossen van moderne vraagstukken, waartegenover hij zonder deze techniek volkomen hulpeloos staat. Nu weet ik zeer goed, dat voor de huidige geodetische student in Nederland daarachter onmiddellijk de vraagt rijst, hoe hij hiermee, van ons overbevolkte land uit, in aanraking kan komen op een zo danige manier, dat het hem een toekomst opent. De voor de hand liggende en klassieke manier is, dat ieder per eigen gelegenheid probeert zich in deze gebieden een werkkring te veroveren, hetzij door in dienst te treden van in het buitenland werkende Nederlandse ondernemingen, hetzij te dingen naar een functie in buitenlandse dienst. Deze weg zal altijd van betekenis blijven, al dient eraan toegevoegd, dat de begaanbaarheid van deze 71

Lustrumboek Snellius | 1950 | | pagina 70