72 weg vrij moeilijk en beperkt blijft. In ieder geval is men zelfs ook bij individuele pogingen daarbij vrij sterk afhankelijk van de repu tatie, die Nederland in het algemeen op zulk een speciaal gebied in de wereld heeft. Met deze opmerking kom ik vanzelf tot de kern van mijn betoog. Voor de landmeetkundige werkkring in Nederland zelf is de foto- grammetrie een belangrijke techniek, die specialisatie van kennis en ervaring verlangt. Hetgeen daarbij bereikt en opgebouwd wordt aan de technische en wetenschappelijke zijde is echter tegelijk van grote betekenis voor de vestiging van een reputatie in de wereld, die het de Nederlandse luchtkartering als zodanig mogelijk moet maken aan de grote taken, welke ik boven schetste, mede te werken. Men gaat in de wereld over naar een vorm van specialisatie in groter verband. In de plannen voor de ontwikkeling van achter ge bleven gebieden, die ook niet meer zo maar toevallig, doch naar bepaalde gezichtspunten opgezet en doorgevoerd worden, zal deze specialisatie van techniek en wetenschap in bepaalde landen mede tot uitdrukking komen. De vraag, waarvoor wij ons thans in vak kringen in Nederland in het bijzonder gesteld zien is, of wij nu, in dit beslissende stadium in deze ontwikkeling, erin zullen slagen Ne derland een plaats te verzekeren onder het beperkte aantal specia listen op het gebied van de luchtkartering in haar verschillende toepassingen. Gelukt dat thans, dan is daarmee het pleit voor de toekomst geens zins definitief beslecht, omdat het dan verder nog van onze verrich tingen zal afhangen, of wij als zodanig aanvaard kunnen blijven. Wel kan dan echter gezegd worden, dat wij daarmee een redelijke kans krijgen ervoor te zorgen, dat de Nederlandse specialist op luchtkar- teringsgebied deel krijgt aan de geschetste taken, in welke vorm dan ook. Waarschijnlijk is dan echter, dat dit niet in de eerste plaats zal zijn langs de persoonlijk gevonden kanalen, maar meer als onder deel van een groot systeem van activiteiten van Nederland op het gebied van de luchtkartering in het schema van de internationale technische hulp. In de lijn van deze gedachtengang heeft men de recente oprichting

Lustrumboek Snellius | 1950 | | pagina 71