i De betekenis van de Physische Geodesie voor de Geodetisch Ingenieur 74 door Prof. dr ir F. AVening Meinesz. Directeur van het Koninklijk Nederlands Meteorologisch Instituut. Een grondige uiteenzetting van de betekenis der physische geo desie voor de geodetisch ingenieur zou meer ruimte vergen dan hier beschikbaar gesteld kan worden, doch gaarne wil ik trachten er in dit kort bestek een indruk van te geven. Voor alle metingen, die de geodetisch ingenieur uitvoert, maakt hij gebruik van een coördinatenstelsel, gebaseerd op het waterpas- vlak op gemiddeld zeeniveau met de derde coördinaat in de richting van de zwaartekracht; hij meet zodoende de projectie van punten op het physisch aardoppervlak op dit waterpasvlak op, benevens de hoogte dezer punten daarboven. Het genoemde waterpasvlak maakt deel uit van de geoïde, dus van een equipotentiaalvlak van de zwaar tekracht. Al vervangt men de geoïde om practische redenen steeds door een ellipsoïde om er de berekeningen op te kunnen uitvoeren waarbij men dus in feite de punten van de geoïde weer op deze ellipsoïde geprojecteerd denkt toch mag men niet vergeten, dat de geoïde het werkelijke coördinaatvlak is ten opzichte waarvan het op te meten aardoppervlak gedetermineerd is. Het is dus als noodzakelijk te beschouwen de vorm van de geoïde te bepalen en hiermede ko men wij vanzelf van de mathematische in de physische geodesie terecht. Wij hebben met de geoïde immers met een potentiaalvlak te maken, waarvan de vorm afhankelijk is van de verdeling der massa's in de aarde en deze hangt weder samen met de physische processen in de aarde. Natuurlijk kunnen wij ons op het standpunt stellen, en dat ge-

Lustrumboek Snellius | 1950 | | pagina 73