82 maken en wel, zoals wij reeds zagen, bij een vereiste nauwkeurig heid nog bij verschillende belastingen. Denken wij bovendien aan de invloeden, die de eenvoudige slingeringen storen (turbulente luchtstromingen) Het lengtemeten naar de loden vooral is een netelige zaak. Om de ongunstige invloed hiervan zoveel mogelijk uit te schakelen, neemt men zo klein mogelijk. Men tracht practisch in het verlengde der loden op te stellen. Ook alweer gemakkelijker gezegd dan gedaan. Vele zeer speciale uitvoeringen van de loden zelf en bijzondere ap- paraturen, zoals loodborden met verstelbare scala's enz. enz., zijn in de loop der tijden geconstrueerd en gerecommandeerd. Men moge overbepalingen maken en desbetreffende correctie-berekeningen uit voeren, zoals zij in menig opstel zijn beschreven, steeds blijft de loodaansluiting door één schacht een netelige zaak. Ook optische loodprojectie heeft nog niet tot een erg bevredigend resultaat geleid, door het slechte zicht in vochtige schachten en de zeer hoge eisen, die hierbij aan de apparatuur worden gesteld enz. Bij dit alles komt bij de moderne mijnbouw (gelukkig een be zwaar, dat de deur dicht doet. Men kan om bedrijfsredenen prac tisch nooit de schacht lang genoeg ter beschikking krijgen om dat gene te doen wat noodzakelijk is om de vereiste nauwkeurigheid te bereiken. Deze methode wordt door ons dan ook alleen gevolgd (maar dan zonder tijdrovende slingerwaarnemingen enz.) in de veel minder diepe z.g. blinde schachten, die ondergrondse werken on derling verhinden, dus in wat de mijnbouwer noemt Opbraken en Neerbraken. Nauwkeurige oriënteringsmetingen worden door ons steeds uit gevoerd door inrekening tussen 2 loden in 2 schachten. Men krijgt op deze wijze bases van 70 a 80 m, soms zelfs beduidend langer. De coördinaten van de loden worden bovengronds bepaald en onder gronds overgenomen. Men zal hierbij, vooral bij grote diepte en grote loodafstanden, te rekenen hebben met de lood-convergentie. Op de oriëntering (Azimuth-overbrenging) heeft deze echter geen invloed. Voor het overige is deze berekenings-methode ook aan de bovengrondse geodeet bekend en behoeft over de economische ver-

Lustrumboek Snellius | 1950 | | pagina 81