83 deling der waarnemingen enz. verder hier niets gezegd te worden. De sterke luchtstroom in de ondergrondse werken, die vooral in de buurt van de schachten soms storm-sterkte bereikt, dwingt de mijnmeter niet zelden tot speciale meetmethoden, die kunnen wor den samengevat als metingen met verloren punten en dwang-cen- trering. De apparatuur is in hoofdzaak in Duitsland ontwikkeld. Men heeft o.a. de Freiberger Aufstellung, de Waddenburger Aufstellung, Wilskische Drehzapfenvorrichtung, enz. In de laatste jaren is bij ons door de bedrijfsmijnmeter Beek op Staatsmijn Emma de „Een- poot" ontwikkeld. Deze bestaat in principe uit 2 telescopisch in el kaar schuifbare buizen en kan geklemd worden tussen dak en vloer van de ondergrondse ruimte. Het instrument wordt gesteld op een aan het benedenstuk geklemde arm met opstellingsplaat. Deze arm is horizontaal draaibaar om de eenpoot en biedt tevens enige be* wegingsmogelijkheid door een kogelgewricht. Signaal en theodoliet zijn omwisselbaar. Een speciaal meetinstrument voor de mijnbouw is de ophang- theodoliet. Hierbij wordt de dwangcentrering verkregen door ach tereenvolgens het instrument en het signaal met behulp van een klemveer te bevestigen op een in het bouwwerk geslagen of er aan vastgeklemde pin. Ook hier wordt de horizontaalstelling verkregen door draaien om een kogelgewricht. Het instrument dient voor me tingen waarbij de eisen van snelheid en bruikbaarheid in enge ruim ten gaan boven die van nauwkeurigheid. De meest interessante werkzaamheden van de ondergrondse geo deet zijn wel de z.g. doorslagmetingen, dat wil zeggen metingen, die ten doel hebben ondergrondse steengangen of galerijen, die gelijktij dig van 2 of meer aangrijpingspunten uit worden gedreven, nauw keurig met elkaar in verbinding te brengen. Een beschrijving van een dergelijk werk is o.a. gegeven door Drent. In het tijdschrift „Steen kool" 1947 blz. 142 e.v., wordt een beschrijving gegeven van een on dergrondse verbinding tussen de Staatsmijnen Maurits en Emma (zie fig. 5). Het betrof hier een „doorslag" van een totale hemelsbreed gemeten

Lustrumboek Snellius | 1950 | | pagina 82