9 ruim gesteld, dat men er altijd binnenbleef, en daardoor speling lieten tot door geen kennis van zaken geremde dartelheid. Langzamerhand is dit alles veranderd, eerst erg langzaam, want in 1925 stond er op het Kadasterkantoor in de grote stad, waar ik toen werkte, een Trinks-Triplex rekenmachine in de kast, die nie mand gebruikte, waarom ook Deze thans dwaas aandoende, maar voor mij toch dierbare herin neringen, doen ons beseffen met welke reuzenstappen we vooruit zijn gegaan. In 1919 de oprichting van de Landmeterscursus in Wa- geningen. Een gecentraliseerde opleiding aan een Hogeschool, in plaats van de oude opleiding in het vak. In 1935 de overplaatsing naar Delft en een nauwer verband van de opleiding met de Hoge school dan in Wageningen het geval was. In 1948 de instelling van de studierichting voor Geodetisch Ingenieur. Deze evolutie als ge volg van en in nauw verband met de evolutie van het vak zelf. Gereedkomen van de Rijksdriehoeksmeting, ontstaan en vlucht van de Ruilverkaveling, de opkomst en de ontwikkeling van de Fotogrammetrie, de uitgroei van het vak als hulpvak voor techni sche werken, voert ons tot het beeld van vandaag, de feestdag voor „Snellius". Voor de jonge mensen, lid van de vereniging, zijn hoe gaarne zij een glimlach over zullen hebben voor mijn kenschetsing van het verleden het heden en de toekomst belangrijker: het he den, waarin wij staan en de toekomst, die zij voor zich hebben. In de toekomst kan ik niet zien en als ik over het heden moet schrijven, kan ik dan opgewekt zijn, zoals passen zou bij deze dag Ik vrees van niet. Moet ik het daarom laten De vraag stellen is haar beant woorden. Ik geloof, dat het dwaasheid zou zijn te negeren, dat op het studen tenleven de grote ernst van de tijdsomstandigheden zijn schaduw werpt en dat in dit leven de bitterheid van de strijd om het bestaan is doorgedrongen. De echte onbezorgdheid is uit het student-zijn verdwenen. Het is niet meer zo, dat zoals in de dagen van „Klik spaan" de student zich in zijn academiestad kan afzonderen van de kille maatschappij en een eigen bestaan kan leiden in zijn afge sloten studentenwereld, studerend, werkend en zich vermakend in

Lustrumboek Snellius | 1950 | | pagina 8