Landmeetkundige ervaringen in Afghanistan C J. W. D E J O N G door Van de verschillende landen, waar Nederlandse landmeters werk zaam zijn of geweest zijn, behoort Afghanistan ongetwijfeld tot de minst bekende althans in Nederland. Dit is geen toeval. Ver van Indonesië en de grote scheepvaartroutes en zonder vooruitzichten op een winstgevende handel kan men bij de gemiddelde Nederlander slechts een geringe belangstelling voor dit land van bergen en woe stijnen verwachten. Doch ook in de andere Westerse landen is Afghanistan slecht be kend en de verklaring hiervan is wel te zoeken in de uitzonderlijke isolatie, een gevolg van de internationale politiek en de omstandig heden in het land zelve, voornamelijk gedurende de laatste eeuwen. Zover onze historische kennis teruggaat is Afghanistan de toegangs poort geweest van het woeste Centraal Azië naar het rijke India en talrijke volkeren en legers zijn in de loop der geschiedenis over de 3000 tot 4000 m hoge bergpassen van de Hindu Kush getrokken, om in de hete vlakten van de Punjab na een kortere of langere periode van hoge beschaving in de oorspronkelijke bevolking van India op gelost te worden. Een groot gedeelte van de machtsstrijd tussen het Engelse en het Russische emperium draait om de passen van de Hindu Kush. Rus land vanuit het Noorden en Engeland via India uit het Zuidoosten moesten elkaar in Afghanistan ontmoeten. De mogendheid die de passen zou beheersen zou een beslissende voorsprong kunnen heb ben. De vrije bergstammen lieten echter geen overheersing toe, de economische waarde van het land was gering en na de grootste neder laag die het Engelse koloniale leger ooit heeft geleden, was het duidelijk dat Afghanistan voorbestemd was een bufferstaat te wor- 96

Lustrumboek Snellius | 1955 | | pagina 101