er allerminst belang bij om dit kaartenmateriaal te verspreiden; er is ook nu nog moeilijk aan te komen en buiten de officiële instan ties in de hoofdstad is het weinig bekend. Afghanistan probeert een neutrale houding tussen de westerse mogendheden en Rusland aan te nemen en dat brengt met zich mee, dat men in het bijzonder t.a.v. topografische arbeid in het Noorden van het land terdege met de wensen van de Noorderburen rekening heeft te houden. Mijn oorspronkelijke opdracht om topografische opnamen ten behoeve van een mogelijke olie-exploratie uit te voe ren moest om die reden dan ook vervallen en het heeft mij steeds verbaasd, dat mijn latere werkzaamheden voor hydrologische ver kenningen niet in een ander daglicht gesteld zijn, zoals het geval geweest is met een tweetal experts van de Voedsel en Landbouw organisatie der Verenigde Naties, die in Oost-Europese dagbladen van militaire en topografische spionnage beschuldigd werden. Het is dan ook niet te verwachten, dat binnen enkele jaren een foto- grammetrische opname van Noord-Afghanistan uitgevoerd zal wor den. Voor het gebied ten Zuiden van de Hindu-Kush zijn de vooruit zichten in dit opzicht ongetwijfeld gunstiger. Evenwel, met een opname en een kaartering alleen zouden we er nog niet zijn. Het zou werkelijk niet de eerste keer zijn, dat belang rijke gegevens in het archief van één der ministeries opgeborgen zouden worden om voor belanghebbenden onbereikbaar te blijven. Het is een noodzakelijke en allerminst eenvoudige taak om een or ganisatie in het leven te roepen waarbij een aantal ambtenaren ge traind wordt, een doelmatig gebruik te maken van het foto- en kaartenmateriaal. Het aantal gebruiksmogelijkheden is veel groter dan in een meer ontwikkeld land, vooral omdat er nog zo'n groot gebrek heerst aan statistisch en ander materiaal, gegevens waarvan het in Europa als vanzelfsprekend beschouwd wordt, dat deze aan wezig zijn en waarvan het verband met kaarten of fotografieën niet direct ingezien wordt in Europa tenminste. Zo was het herhaalde lijk een onderwerp van discussie of het mogelijk zou zijn om met behulp van luchtfoto's betrouwbaarder gegevens over de bevolkings sterkte te krijgen dan waarover men nu de beschikking heeft. Ver- 99

Lustrumboek Snellius | 1955 | | pagina 104