100 schillende dorpen, soms zelfs met enkele duizenden inwoners, zijn in bergdalen of in de overgang van bergen en woestijnen zo afge zonderd gelegen, dat zij op de kaarten ontbreken en buiten de naaste omgeving niet of ternauwernood bekend zijn. Door ziekte en andere moeilijkheden in de leiding van het door de Verenigde Naties opgezette hydrologisch project, was ik kort nadat ik met een landmeetkundige opleiding was begonnen gedwongen mij hoofdzakelijk tot de leiding, verkenning en slechts ten dele tot de opnamen voor dit project te beperken. De van belang zijnde gebieden lagen hoofdzakelijk in het Noorden van Afghanistan en waren juist topografisch weinig bekend.Voor zover er nog 'n gegeven op de kaart stond gaf dit meer aanleiding tot verwarring dan enige hulp. Achter af is het zeer begrijpelijk, dat de inlichtingen, die wij van belang hebbende regeringsinstanties kregen, even verwarrend waren. Zo zou het eerste terrein van actie vlak naast een vruchtbare vallei gelegen zijn, „waar volop alles te krijgen zou zijn". Inderdaad moesten we er niet ver vandaan zijn, hemelsbreed slechts een 70 km, maar daar lagen dan ook twee bergketens, waarvan er één 1700 m boven de op de kaart aangegeven hoogte lag en praktisch niet te passeren was, zodat het provianderen ons 3 a 4 dagen zou kosten. Ik wist niet. Brug in het Noord-Oosten van Afghanistan, in het woeste berg landschap dicht bij de Pamirs. Dit gebied is slechts hoogstzelden door Europeanen bezocht.

Lustrumboek Snellius | 1955 | | pagina 106