zonder voorbereidingen werden hiermede door Afghaanse jongelui betrouwbare metingen uitgevoerd. Dit laatste voordeel vervalt natuurlijk wanneer men de beschikking heeft over lang betaalde krachten met een jarenlange ervaring, zoals dat b.v. bij de Survey of India het geval is, maar ik heb de indruk, dat men dan al te vaak geneigd is, al te zeer te hechten aan oude en verouderde instrumen ten en meetmethoden. Dit conservatisme is zeker niet de enige reden die het verschil in meetmethoden en instrumenten in de verschil lende landen kan verklaren. Soms is een verklaring in het geheel niet te geven. Een voorbeeld buiten ons vakgebied is zeer bekend, n.l. dat verschillende volken niet met een kruiwagen kunnen om gaan. Misschien is de geringe toepassing van zelfreducerende af standsmeters en dubbelbeeldtachymeters in Engels sprekende landen aan conservatisme toe te schrijven,maar waarom is het planchet zo populair in India en vrijwel onbekend in Indonesië Bestaat er een zekere correlatie met een aanleg voor topografisch schetswerk ol rekenwerk Wanneer ik het schetsen van Afghaanse jongelui vergelijk met datgene wat ik in Nederland gezien heb op dat gebied, aarzel ik niet aan het eerste de voorkeur te geven. Deze aanleg zou een punt ten gunste van het planchet kunnen zijn. (Een andere gunstige factor is het zeer droge klimaat). Daarentegen was het schijnbaar in tegen spraak met het voorgaande zeer moeilijk om eenvoudige arbei ders te leren een baak niet op te stellen buiten de maximale afstand die met een dradenafstandsmeter te bereiken is. In heuvel- en berg- terrein zonder bomen of markante punten kan men niet altijd een duidelijke aanwijzing geven van b.v. de volgende standplaats. Zon der een ogenblik om te zien loopt een arbeider 10001500 meter ver en is dan oprecht verbaasd wanneer het hem na zeer veel moeite en tijdverlies duidelijk gemaakt is dat hij wéér veel te ver doorgelopen is. In de meeste gevallen waren de terreinsomstandigheden gunstig om in een vlak woestijngedeelte een lange basis direct te meten. Uit de eindpunten konden dan de omliggende bergtoppen aangesneden worden, hetzij om hierop de meting verder op te bouwen, hetzij om 102

Lustrumboek Snellius | 1955 | | pagina 108