zelfde rompstudie moeten volgen, slechts in het laatste jaar mag de student die afstudeerrichting kiezen die hem het meeste ligt, de differentiatie. Een maatregel om een beperking van onderwerpen en een daardoor mogelijke verdieping in bepaalde vakproblemen te bereiken. Hier kan de aanstaande geodetisch ingenieur laten zien wat in hem zit, maar dit betekent zeker niet dat zijn latere werk in de praktijk noodgedwongen moet overeenstemmen met zijn afstu deerwerk. Zo min het onderwerp van afstuderen voor iedere student het zelfde is, zo min zal de ontwikkeling en vorming van iedere afge studeerde dezelfde zijn. Zowel in kennis van het vak als van de mens en maatschappij zullen grote verschillen opgemerkt kunnen worden. Toch valt er wat de vakkennis betreft wel een zekere lijn te bespeuren. Na een eerste jaar van rust soms vermoeden wij dat het vijfde studiejaar hier mee dreigt samen te vallen gezien de traagheid waarmee in de laatste jaren met het afstudeeronderwerp begonnen wordt valt een opleving van een belangstelling voor vakkennis te bespeuren, welke periode van ruwweg vijf jaar over gaat in een volgende periode van een vijftal jaren waarin van vak- beheersing in zijn toepassingen op maatschappelijke problemen sprake is, 'n periode die op zijn beurt voor 'n helaas wel zeer veel kleiner aantal beoefenaren der geodesie plaats maakt voor een tijdperk van vernieuwingspogingen op het gebied van theorie, tech niek en toepassing van het vak. Laten wij deze proeve ener axio matische theorie opvatten als een verklaring voor de wel eens ge hoorde uitspraak: „Na zijn vijf- en dertigste jaardag mag een geodeet zijn stem doen horen in de raad der ouden'9. Maar het was geen theorie als niet op gemerkt werd, dat een dergelijke conclusie getrokken uit vele waar nemingen slechts betrekking kan hebben op de midwaarde, een ge middelde over vele mogelijkheden. Grote spreiding mag dan ook worden verwacht, spreiding in vak kennis, in stemvolume, in menselijkheid. Maar toch naast spreiding een binding, een binding dank zij de band in de studententijd gelegd 9

Lustrumboek Snellius | 1955 | | pagina 10