103 de oude punten te controleren. De directe lengtemeting kan vlot ver lopen als de voorman getraind is een aantal passen (b.v. 60 voor een 50 m. band) te lopen en zich daarna pas om te draaien. Dat ging best, maar om zuiver in de voorgeschreven richting te lopen, opdat het inzichten en het spannen van de meetband slechts weinig tijd zouden kosten, bleek een onmogelijkheid te zijn. Ik probeerde het met verschillende mensener waren erbij die 40 tot 50° uit de meet- richting afbogen. Het resultaat was, dat ik er spoedshalve maar de voorkeur aan gaf zélf als voorman te fungeren en de meest betrouw bare man uit het vaste personeel als achterman te gebruiken. Men is geneigd de oorzaak van een dergelijke moeilijkheid bij zichzelf te zoeken of uit een onverklaarbare samenloop van omstandigheden tot ik kort voor mijn vertrek een autobiografie in handen kreeg van een ingenieur, die van 19111919 in Afghanistan vertoefde en daarbij precies hetzelfde probleem vol humor beschrijft. Het uit zetten van het tracée voor een hoogspanningsleiding moet hem wel het moeilijkste probleem in dit land vol problemen geweest zijn. Overigens valt het bij het lezen van dit boek op, dat er nog zo wei nig veranderd is in de afgelopen 40 jaar en op landmeetkundig gebied in het geheel niets. Van werkelijke vooruitgang is haast geen sprake. De grote moeilijkheid waar de Westerse mogendheden thans voor staan met hun programma's voor technische hulp (Verenigde Naties, het Amerikaanse F.A.O. programma) is te zorgen, dat de vooruitgang, die men nu tracht te verwezenlijken, ook van blijvende aard is. Ik begon deze schets met een dubbele opmerking over de histori sche ontwikkeling van het land, omdat het verleden zijn stempel ge drukt heeft op het heden ook in de landmeetkunde. In dit land kan de eenvoudigste man U verhalen doen over Alexander de Grote, over Timur, en andere veldheren, die door Afghanistan trokken. Geen wonder, want vrijwel overal herinneren oude forten en ver gane steden met zware, doch vervallen stadswallen aan dit verleden. Vele van deze dorpen zijn vaak verwoest, steeds werd het nieuwe dorp op de resten van het oude gebouwd, zoals dat in het gehele Midden Oosten gebruikelijk is. In de volkomen vlakke woestijnen

Lustrumboek Snellius | 1955 | | pagina 110