De geodetisch ingenieur bij het Snowy Mountains Scheme in Australië ir P. RI C H A R D U S door Geodetisch ingenieur bij de Scientific Service Division van de Snowy Mountains Hydro-Electric Authority Er bestaat wel geen land ter wereld, dat meer behoefte heeft aan water, om haar ontwikkeling en ontplooiing in een redelijk tempo voortgang te doen vinden, dan Australië. De bevolking neemt snel toe, er ontstaan nieuwe industrieën en de landbouw moet uitgebreid worden. Het land heeft niet genoeg kolen om, vooral gedurende de piekuren, voldoende electriciteit te produceren. De rivieren, klein in aantal, bevatten slechts weinig water. Alleen de kuststreken hebben een regenval van betekenis. Het zwaartepunt wat de bevolking betreft, ligt in het Zuid-Ooste lijk deel van dit continent. Daar loopt van Noord naar Zuid een bergketen, die een smalle kuststrook overlaat. Daar ook ontspringt de 2000 km lange Murray River met haar zijrivieren Darling, de Lachlan, en de Murrumbidgee. Deze rivier vervult in Australië on geveer dezelfde rol als de Nijl in Egypte. Zij stromen alle West waarts door zeer vruchtbare gronden, waar de landbouw veel inten siever uitgeoefend zou kunnen worden, als deze rivieren vooral 's zomers voldoende water aanvoerden. De regenval is schaars en on regelmatig aan deze kant van de bergen, en neemt naar het Westen zeer snel af. Men is dus genoodzaakt het water in de bovenloop in kunstmatige reservoirs vast te houden zodat het geleidelijk gedistri bueerd kan worden. Overal in deze bergketen kan men kleine en grote waterwerken vinden, die daartoe dienen. De bekendste zijn wel de Humedam nabij Albury en de gigantische Eildondam in 105

Lustrumboek Snellius | 1955 | | pagina 112