Victoria, die zojuist is klaar gekomen, liet Kiewa-project in Noord Victoria, en in New South Wales de Burrindjuck- en Warragumba- dammen. Tegelijkertijd gebruikt men het water voor de opwekking van energie, die voor het grootste gedeelte naar de kust wordt ge- expedieerd, waar de havens zijn en de zware industrieën. In het hoogste gedeelte van de bergketen, de Snowy Mountains, een gebied 160 km. lang en circa 75 km. breed, wordt het grootste hydro-electrisclie project, kortweg genoemd het „Snowy Scheme", uitgevoerd (100 km. ten Z. van Canberra), 's Winters is het water hier opgeslagen in de vorm van sneeuw. De Snowy River en haar zijrivier de Eucumbene, die Z.-Oostwaarts stromen, verspillen het water in de South Pacific Ocean. Het plan is nu in uitvoering om deze twee rivieren af te dammen en het water door tunnels onder de bergen door te geleiden naar het stroomgebied van de Murray. Men schat, dat hiermee per jaar een hoeveelheid water aan deze rivier wordt toegevoegd voldoende om 300.000 ha. land met een diepte van 1 meter te inunderen. Tegelijkertijd worden langs de rivieren kracht stations gebouwd. Deze zijn alle berekend op het leveren van extra energie gedurende de piekuren. De uiteindelijke invloed van dit project op de economie van Australië is niet te overzien. Alleen al aan electriciteit zal de totale capaciteit circa 3.000.000 kw. zijn, terwijl de tegenwoordige capaci teit van New South Wales en Victoria samen „slechts" 2.275.000 kw. is. Hoeveel oogsten in het geweldige achterland kunnen behouden blijven omdat er voldoende water beschikbaar is in tijden van droog te. Een oppervlakte kan geirrigeerd worden ongeveer drie maal zo groot als dat tegenwoordig het geval is. Het eigenaardige in dit plan is, dat met de bouw van de kunst werken niet wordt gewacht totdat alle voorbereidende onderzoekin gen en inlichtingen verwerkt zijn. Het geheel is in zelfstandige sec ties verdeeld, die natuurlijk wel samenhangen. Terwijl aan een sectie wordt gebouwd, zijn de veldonderzoekingen aan de gang voor het volgende deel. De meeste bouwplannen zijn dan ook onderhevig aan 106

Lustrumboek Snellius | 1955 | | pagina 113