veranderingen, tot op het ogenblik dat de aannemers uitgenodigd worden in te schrijven op de contracten van de uitvoering. Eind April j.l. is in het Zuidelijk deel vlak bij Mount Kosciusko, de hoog ste top van Australië (2600 m.), de eerste sectie, het z.g. Guthega- project, door de minister-president Menzies plechtig geopend. In het Noorden is door een combinatie van vier Amerikaanse aanneem- maatschappijen begonnen aan de 20 km. lange tunnel, die de Eucum bene River verbindt met de bovenloop van de Tumut River, die tot het stroomgebied van de Murrumbidgee behoort. De dam in de Eucumbene wordt gebouwd door het Department of Public Works van New South Wales. Een Franse firma houwt de ondergrondse krachtstations in de Tumut River. Wat voor functie heeft de geodetisch ingenieur in dit project? De hoeveelheid werk kan enigszins afgemeten worden naar een aan tal getallen. Er worden 7 grote dammen gebouwd en een groot aan tal stuwen; 130 km. tunnel; 17 krachtstations; 650 km. aquaducten; naar deze bouwwerken moeten wegen aangelegd worden, hoogspan ningsleidingen, telefoon etc. De taak is duidelijk tweeledig. De metingen ten behoeve van de „field-investigations" zijn scherp gescheiden van die van de kunst werken. Er zijn vele werkzaamheden dezelfde als bij elk lichaam, waar de landmeetkunde geen doel in zich zelf is, maar een dienende taak heeft. De g.i. zorgt voor de topografische opnamen; het ver kennen van wegen, hoogspanningsleidingen en aquaducten, welke laatsten een veel subtieler gevoel voor de terreinsgesteldheid eisen dan b.v. de wegen. Verder zorgt hij voor alles waar de andere afde lingen geen lust toe hebben zelf te doen. Waar het economischer is, wordt de luchtkaartering ingeschakeld. De Snowy Mountains Authority heeft een Wild A7, waarmee de opnamen uitgewerkt wor den. De g.i. meet weer de nodige paspunten in. Voor al dit werk zwerft hij door de bergen, leeft in barakkenkampen of tenten, ver gezeld van zijn meetarbeiders en zijn trouwe jeep. 's Winters werkt hij op kantoor of in de valleien die sneeuwvrij blijven, maar als het moet neemt hij zijn ski's en beklimt de bergtoppen, waar hij er drie 107

Lustrumboek Snellius | 1955 | | pagina 114