verzorgd. Natuurlijk kan ieder jaar maar een beperkt aantal ge meenten geholpen worden. De overheidsinstanties, zoals Waterstaat, Boswezen en Spoorwe gen hebben hun eigen landmeetkundige afdelingen evenals de dienst voor ruilverkaveling. Een kadaster, in onze zin van 't woord, is er niet. Zoals in Nederland hebben ook grote gemeenten ieder voor zich een meetkundige dienst. En al deze diensten laten nog voldoende ruimte over voor die categorie, die ik speciaal zou willen beschrijven: de particuliere bureaux. Op dit gebied liggen nl. mijn ervaringen, en met bovenge noemde instanties ben ik niet, of nauwelijks in contact geweest uitgezonderd N.G.O. natuurlijk. Het feit dat alles nog lang niet „bemeten" is, samen met de om standigheid dat het land een sterke ontwikkeling doormaakt, schept de bestaansmogelijkheid voor deze bureaux. De bedrijven varieren in grootte: een luchtvaartmaatschappij bedrijft fotogrammetrie met verschillende grote instrumenten, maar er zijn ook eenlingen, die met tachymeter en baak de kost weten te verdienen. Zo is er een oude heer van in de zeventig, die nog steeds kras achter z'n in strumentje staat, met paraplu op, weer of geen weer. Hij draagt een vadermoordenaar, en spreekt bij voorkeur over: „Wij, geestesmen- sen.Een ander, oud vrijgezel, belegt z'n geld en liefde in in strumenten: hij heeft enkele T3 theodolieten en grote waterpas instrumenten. Hij neemt alleen werk aan waar hij zin in heeft; die nauwkeurige instrumenten dienen om zó goed te meten, dat er bijna niets te vereffenen valt; dat kan hij nl. niet. De opdrachten komen van andere ingenieursbureaux, architecten, gemeenten, grote bedrijven, aannemers enz. Vaak wordt onder hands een opdracht gegeven, maar soms is er een inschrijving voor een bepaald werk, b.v. voor de kaartering van een gemeente. Het is dus een aannemersbedrijf, en de soort van opdracht varieert sterk. Zo wil een architect een oud gebouw laten opmeten, of een hoogte- lijnenkaart van een perceel hebben. Een ingenieursbureau moet een brug ontwerpen en heeft nauwkeurige maten en een kaart no- 113

Lustrumboek Snellius | 1955 | | pagina 122