N.G.O. om te vragen hoe het met de nauwkeurigheid van die pun ten staat: vele hebben slechts gediend voor planchetopnamen en kunnen niet voor een goede puntsbepaling gebruikt worden. Men is dus blij als er twee goede punten gevonden kunnen worden; daar het driehoeksnet geheel zelfstandig wordt, dienen de bekende pun ten slechts ter bepaling van de schaal. Voor kleinere triangulaties moet vaak een basis gemeten worden, en als de meting niet op ijs kan gebeuren is dat nogal tijdrovend: een vlak stuk terrein dat groot genoeg is, vindt men haast nergens en dan heeft elke band lengte of een gedeelte ervan een andere helling (in dat geval is tachymetrische bepailig van het hoogteverschil tussen de knik- punten in het basislijnp_ofiel het gemakkelijkst: de tachymetrische afstand levert dan een controle op grove fouten in de lengtemeting) Het behoeft nauwelijks betoog, dat men er naar streeft een zo goed mogelijk gevormd driehoeksnet aan de gegeven punten op te han gen, van waaruit dan weer de vast te leggen punten te bepalen zijn. Van verschillende delen van 't land zijn betrouwbare topografische kaarten beschikbaar, en men kan dan de onderlinge zichtbaarheid der punten met behulp van de hoogtelijnen beoordelen in W. Noorwegen althans, waar de bergen veelal kaal zijn. Het effect van slechte kaarten of zwaar beboste hellingen op een planning kan ik wel aan de fantasie van de lezer overlaten. Het is vaak moeilijk, gunstige netvormen te bereiken naast de terreinmoeilijkheden speelt ook de economische kwestie een rol. Bijna elk punt betekent een lange voettocht annex klimpartij voor twee of drie man, en er staat geen ongelimiteerde tijd ter be schikking. Voor aan 't terreinwerk begonnen wordt, moet er natuurlijk ook een, min of meer gedetailleerd, plan de campagne gemaakt worden. Van belang is het te weten of zich een hotel of toeristenhut in de buurt van 't werkterrein bevindt, of er herdershutten zijn waarin overnacht kan worden. Door een verstandige volgorde en combi natie van signalen-zetten en -waarnemen kan men zich tijd en moeite sparen. Transport en verzorging nemen vaak meer tijd in 115

Lustrumboek Snellius | 1955 | | pagina 124