meer begint moet het bodemprofiel bekend zijn, daarom is het no dig te peilen. Dat is ook nodig om de reguleerbare inhoud van het reservoir te bepalen. Wordt er een dam gebouwd om de water spiegel omhoog te brengen, dan zal het te overstromen terrein op gemeten moeten worden, wat vooral in bewoond gebied veel werk geeft. Verder brengt de bouw van een waterkracht-centrale mee, dat een groot gedeelte van een of meer rivieren droog komt te liggen. De eigenaren van de oevers zijn ook eigenaren van het ver val van 't water, en moeten schadeloos gesteld worden. De water hoogte bij elke eigendomsgrens moet opgemeten worden dit kan het gemakkelijkst tachymetrisch, tegelijk met de situatiemeting ge beuren met een waterpassing als grondslag natuurlijk. Het ver val wordt per cm. betaald, hoewel het natuurlijk irreëel is de hoog te van een kabbelende rivier in cm. op te geven. Maar ja men wil nu eenmaal iets hebben om van uit te gaan. Bij het peilen in de meren, wordt de plaats van het peillood vaak bepaald doordat een waarnemer, staande op een hoog ge legen driehoekspunt, de horizontale richting en de verticale hoek naar het snoer, ter plaatse van de waterspiegel, meet. Men kent de hoogte van het driehoekspunt boven 't water en kan dus met de verticale hoek de afstand berekenen. Op dezelfde manier kan men de oeverlijn van een heel meer gemakkelijk opnemen. Het gebeurt zelden dat men zo'n geheel van metingen in één ruk af kan maken. Het weer speelt een grote rol, vaak is het riskant al het beschikbare personeel op één werk te concentreren. Alles is er dan ook op gericht goed weer uit te buiten, en zo veel mogelijk resul taten te krijgen vóór dit op een of andere manier tijdelijk onmoge lijk wordt. Is een driehoek niet volgemeten, dan kan men niet een meetploeg weken lang laten wachten op een gelegenheid dat alsnog te doen: er is nog meer werk aan de winkel. Men moet meestal toch later terugkomen, als verdere metingen aan de orde zijn, en zolang kan men wel werken met voorlopige coördinaten en hoogten, al zijn ze zwak bepaald. Is dus het terreinwerk voorlopig afgesloten, dan moeten zo gauw mogelijk de resultaten afgeleverd worden. 118

Lustrumboek Snellius | 1955 | | pagina 127