Het driehoeksnet wordt benaderd vereffend; grote en belangrijke netten worden in de winter, als er meer tijd is, volgens de methode der kleinste kwadraten vereffend. Zijn voorlopige coördinaten en hoogten bekend, dan kunnen de kaarten getekend worden. Alle te keningen worden op linnen gecopieerd, de meest gebruikte vermenig vuldigingsmethode is nl. de lichtdruk. Copieën van berekeningen en kaarten worden tenslotte naar de opdrachtgever gestuurd, met een rapport en, niet te vergeten, een rekening. Als eenmaal begonnen is met de bouw, verschaffen tunnelcontroles op geregelde tijden werk: een controle komt neer op het meten van een open polygoon in de tunnel, en 't berekenen van kaarthoeken, afstanden en hoogteverschillen t.o.v. de theoretische punten waar men uit moet komen. Soms ook worden de plannen veranderd en moeten aanvullende metingen uitgevoerd worden, of een theoretisch in coördinaten bepaald punt moet op het terrein uitgezet worden. Veel bijzonders valt hier niet van te vertellen voor watertunnels komt het trouwens niet op een decimeter aan. Natuurlijk zorgt men er voor, met methode en kwaliteit der metingen ruimschoots aan de veilige kant te blijven, en in de practijk zijn de „doorslagfouten" on betekenend. Iets aparts is het meten in de steil hellende tunnels, die de laatste étappe vormen in de weg van 't water naar de turbines. Ze hebben soms een helling van bijna 45°, en het uitzetten van de juiste helling moet met de theodoliet gebeuren. De lengte kan honderden meters bedragen, en doordat bovenaan stenen los kunnen raken staat men niet altijd even veilig achter 't instrument. Wie het geraas en gebots van zo'n steen uit het donker boven zich hoort aankomen kan 119

Lustrumboek Snellius | 1955 | | pagina 128