124 ductiemethoden, bedrijfsleer voor land- en bosbouw. Tot slot moet elk een examenopgave uitvoeren, d.i. zelfstandig een flink landmeet kundig werk van A tot Z uitvoeren. En haast dreigend staat vóór in het programmaboekje, dat elke student, behalve de vakken van 't examenreglement, een cursus in boekhouden moet volgen. Recht komt in het programma slechts voor met 3 uur college per week gedurende 't laatste jaar, en dat is voor „algemene en toege paste rechtsleer". Voor wat wij zouden noemen de ruilverkavelings landmeter is er n.l. een aparte opleiding aan de Landbouwhoge school. In het werk van een particulier bureau heeft men echter hoegenaamd geen contact met de instanties die zich bezig houden met de administratie op de grondeigendom, en er zou een speciale studie nodig zijn om te weten te komen hoe die administratie hier te werk gaat daarom moet er in dit artikel van afgezien worden. En zo heeft U in grote trekken iets gezien van landmeten in Noor wegen. Er was niet veel plaats om uit te weiden over land en volk, hoewel dat de moeite waard zou zijn: wie alleen z'n werk ziet en niet de maatschappij waarin en waarvoor hij werkt, is een stakker. Maar ik zou willen zeggen: ga eens naar Noorwegen, de reis is niet zó duur en U zult een land vinden met een prachtige natuur en een oude cultuur. Een land, dat enerzijds haast tot de onderontwikkelde gebieden behoort, anderzijds volkomen West-Europees is, en een sterke ontwikkeling meemaakt. En U zult in het Noorden een volk vinden, waarmee U de ver wantschap direct voelt, welke verschillen er ook mogen zijn.

Lustrumboek Snellius | 1955 | | pagina 134