Een voordeel bij bet werken in het Zuiden is dat men gemak kelijker verse groenten en vruchten kan krijgen en dat het land meer ontwikkeld is. Het werk is echter overal hetzelfde. Het administratieve centrum van de Northern Region is geves tigd in Kaduna en aldaar is ook het hoofdbureau van de land meetkundige dienst, het Survey Department, gevestigd. Onder dit bureau ressorteren ook vele z.g. Provincial Offices; eveneens is dit het geval met het Survey Dept. te Jos, dat zich voornamelijk bezig houdt met het opmeten van grenzen van mijn concessies. Iemand die pas in Nigeria is, wordt doorgaans enkele maanden bij het Survey Dept. te Jos tewerkgesteld om zodoende enige er varing wat betreft het land, het werk en de arbeiders te krijgen. Dat werk bestaat voornamelijk uit het meten van veelhoeken en zons- azimuths, maar er kunnen zich problemen voordoen analoog aan die, welke bij de kadastrale dienst in Nederland optreden. Dit werk is plezierig ook omdat men dan op het plateau van Jos werkt, dat vanwege de hoogte (1200 meter) een aangenaam kli maat heeft. Na enige tijd zich hier aldus ingewerkt te hebben, wordt men meestal overgeplaatst naar het hoofdbureau in Kaduna, waarvoor de werkzaamheden kunnen zijn: Primaire, secundaire en tertiaire triangulatie, veelhoeksmeting, astronomische plaatsbepaling, het aanbrengen van hoogtelijnen op een kaart, het verzamelen van topografische gegevens en foto- fixation of ook wel pinpointing genoemd. In Nigeria is de meting van de primaire triangulatie bijna vol- 126

Lustrumboek Snellius | 1955 | | pagina 136