dat het dagen of zelfs weken duurt, voordat men met een hepaald punt klaar is. Persoonlijk is het mij nog nooit overkomen dat een helioman zich vergiste en het derde punt, dat zojuist genoemd werd als een factor die het werk kan vertragen, is op een goed getrainde helio man niet van toepassing. Veelhoeksmeting en astronomische plaatsbepaling wordt toege past in gebieden waar geen bergen of heuvels zijn en waar dus drie hoeksmeting door het bouwen van hoge signalen te duur zou wor den. Op deze manier krijgt men toch een aantal punten ten behoeve van de luchtfotogrammetrie. Voor het aanbrengen van hoogtelijnen op een kaart maakt men veel gebruik van planchet, t achy meter en barometer. Vooral met het laatste instrument heeft men goede en snelle resultaten weten te behalen in weinig geaccidenteerd terrein. Met deze methode schijnt het werk vlugger te gaan dan wanneer men vanaf de lucht foto de hoogtelijnen met behulp van de multiplex tekent, omdat men dan ook nog heel wat terreinwerk moet doen. De meeste kaarten worden vervaardigd met behulp van lucht foto's, die in hoofdzaak met de slotted-templet methode worden uitgewerkt. Van het grootste deel van Nigeria heeft men reeds luchtfoto's genomen, maar de kaarten zijn nog lang niet klaar. Wordt een triangulatie uitgevoerd, dan heeft men meestal de luchtfoto's van een gebied vlak bij het driehoekspunt bij zich. Men identificeert dan een punt zowel in het terrein als op de foto en he- bepaalt dit punt in coördinaten t.o.v. het driehoekspunt. Dit wordt fotofixation of pinpointing genoemd. Dit werk is noodzakelijk, omdat voor de slotte d-templet methode een aantal punten in diver se foto's in coördinaten bekend moeten zijn. Voor andere uitwer- kings methoden ontbreken tot dusverre het geld, de apparatuur en de mensen. Het is uiteindelijk de bedoeling dat men kaarten 1 50.000 en 1 100.000 voor geheel Nigeria gaat maken. Nu heeft men nog maar 128

Lustrumboek Snellius | 1955 | | pagina 138