In de plaats van bestemming aangekomen moeten de arbeiders de tent nog opzetten en is men meerdere dagen op een plaats dan zorgen zij ervoor dat er voldoende water en brandhout is. Is men ver van een autoweg en dus op een plaats, waar weinig blanken komen, dan is de bevolking reuze geschikt en de arbeiders krijgen dan vaak voedsel van hen waarvoor ze weinig of niets betalen. Dit is ook de reden, waarom de arbeiders liever „in bush" werken dan in de stad, waar het voedsel duurder is. Komt men met al de arbeiders in een dorp aan dan is de Sarki (een soort burgemeester) daarvan reeds in kennis gesteld en hij treedt de Europeaan al buiten het dorp tegemoet om hem aldaar uitvoerig te begroeten. De Haussa-taal (voertaal in Noordelijk Nigeria) is zeer rijk aan begroetingen, veel rijker dan b.v. de talen van West-Europa. Op de dag van aankomst zorgt de Sarki ervoor dat de Europeaan van het nodige wordt voorzien en hij geeft enkele giften in natura. Het is echter de bedoeling, dat wanneer een blanke vertrekt, de Sarki een bedrag in geld ontvangt, waarmee men het gegeven voedsel ook wel had kunnen kopen. Het trekken van dorp tot dorp moet men zich niet voorstellen als een zich met moeite een weg banen door het oerwoud, eenvou dig omdat het in Noordelijk Nigeria niet voorkomt. Men zou het landschap kunnen betitelen als een savanne, dus laag verspreid staand geboomte en gras, terwijl het terrein enigszins glooiend is met hier en daar rotsen of heuvels. De diverse dorpen zijn verbonden door voetpaden („bush-tracks"), waarvan men gebruik maakt als men trekt. Lange veelhoeken worden doorgaans langs wegen geprojecteerd en dit is ook het geval met punten waar astronomische plaatsbepa ling wordt verricht. Men maakt dan gebruik van een auto en heeft niet zoveel arbeiders nodig. Vaak kan men dan verblijven in de z.g. resthouses, die op veel plaatsen in Nigeria ten gerieve van Europe anen zijn gebouwd. Persoonlijk vind ik het werk zeer interessant en leerzaam. Men krijgt in korte tijd een zeer goede ervaring en er wordt veel, zo niet 130

Lustrumboek Snellius | 1955 | | pagina 142