carto n.v. voor het verkrijgen van een eerste contact, profiteren van het grote aantal K.L.M.-vertegenwoordigers over de gehele wereld. Zijn eenmaal dergelijke contacten verkregen en inleidende bespre kingen gevoerd, dan wordt voor de verdere technische besprekingen de onderhandelingen voortgezet door een specialist van KLM Aerocarto n.v. Op grond van de jarenlange ervaring gebeurt het dan dikwijls, dat aan een toekomstige klant belangrijke adviezen gegeven kun nen worden en in gezamenlijk overleg een harmonisch plan voor de kaartering kan worden opgesteld. De vraag rijst dan: welk bedrag is met de uitvoering van een dergelijk project gemoeid, m.a.w. wat zullen de kosten zijn van het kaarteringsgedeelte en wat zijn de kosten van de fotografie, als grondslag voor deze kaartering Om deze vraag te kunnen beant woorden, dient een project zo veel mogelijk tot in alle details te worden uiteengerafeld. Het aantal vragen, waarop ter wille van een zo juist mogelijke kostenraming het antwoord zo nauwkeurig moge lijk moet worden verkregen, is legio. Om er maar eens een aantal te noemen: Waar moeten terrestrisclie metingen worden uitgevoerd Hoe zijn deze plaatsen te bereiken Zijn er spoor- of wegverbindingen, moet men inlandse vaartuigen gebruiken, of moet men zich zoals in Siam behelpen met olifanten Waar moet de hoofdbasis worden gevestigd Hoe lang zullen de expedities duren en welke gunstige weer- perioden moeten daarvoor worden gekozen Zijn er voldoende plaatselijke arbeidskrachten beschikbaar Hoe geschiedt de ravitaillering van de mensen in het veld en hoe op de vliegbasis Welke bases zijn geschikt voor het stationneren van een foto vliegtuig en het inrichten van een fotolaboratorium Zijn er vliegtuigbrandstoffen beschikbaar Is er electrisch licht (voltage en perioden) Is er voldoende water voor fotografische doeleinden 133

Lustrumboek Snellius | 1955 | | pagina 145