vereiste gegevens voor het contact tussen luchtfoto en aardoppervlak te verkrijgen. Vandaar dat naast theodoliet, microbarometer en soortgelijke uitrusting ook radiozend- en radio-ontvanginstallaties: tenten e.d. tot de inventaris behoren. Gaan wij thans het Cartografisch Bedrijf binnen, dan treffen wij op de heneden-verdieping naast de kantoren der bedrijfsleiding en de administratie de afdeling Voorbereiding99 met het archief aan. Aangezien luchtkaartering en vooral datgene, wat verder uit de foto's te leren valt, in feite het eigendom is van de klant, en de be handeling van het materiaal dus een zaak is van groot vertrouwen, worden in het archief geen namen gebruikt, doch wordt een op dracht geregistreerd onder een ordernummer. Het materiaal, dat via Schiphol binnenkomt en aldaar eerst door de douane wordt ge controleerd alvorens het op grond van speciale, door de inspectie van Invoerrechten en Accijnzen uitgevaardigde voorschriften, voor tijdelijk gebruik in Nederland ter beschikking wordt gesteld, wordt in deze afdeling gearchiveerd en gesorteerd, zodanig, dat het mini- mum-aantal opnamen, vereist voor een bepaalde kaartering, in cir culatie wordt gebracht. De apparatuur in de afdeling „Voorbereiding" is bedriegelijk eenvoudig. Daar op afgaande, zou men niet vermoeden, dat deze afdeling een hoogst belangrijke schakel in het geheel vormt. Op de heneden-verdieping treffen wij verder aan de fotogram- metrische afdelingwaarin een zestal ingewikkelde en kostbare dubbelbeeldapparaten van de Firma Wild staan opgesteld. Er wordt grote zorg aan besteed, om deze apparaten stofvrij te houden in een zo constant mogelijke temperatuur, om zodoende de hoogst moge lijke nauwkeurigheid te kunnen bereiken. Het is een ruimte, waarin niet gerookt mag worden, waar speciale kleding wordt gedragen en waar straatschoeisel ten enenmale is verboden. Men werkt er op pantoffels. Om deze kostbare apparatuur ten volle te kunnen benutten en om een regelmatige toestroming van het daarbij verkregen halfproduct 135

Lustrumboek Snellius | 1955 | | pagina 147