naar de volgende afdelingen te verzekeren, wordt er praktisch voort durend in twee- of drieploegendiensten gearbeid. De handelingen bestaan uit het verrichten van een aantal metingen in de fotogra fische opnamen (die paarsgewijs een stereobeeld vormen) en het voorlopig in potlood tekenen van datgene, wat in de foto wordt waar genomen en wat voor een bepaalde type kaart van belang is. Op de beneden-verdieping treffen wij vervolgens de reken-afdeling aan. De resultaten van de metingen, zowel verkregen volgens de terrestrische methode, als uit de fotogrammetrische apparatuur, worden hier op electrische rekenmachines verder verwerkt. Be paalde, daarvoor in aanmerking komende bewerkingen, kunnen in dien nodig ook worden uitgevoerd op de I.B.M. of op de electro- nische rekenmachines op het K.L.M.-Hoofdkantoor in Den Haag. Tenslotte is op de beneden-ver dieping ondergebracht het fotogra fisch laboratoriumNaast de gebruikelijke donkere-kamer-appara- tuur staat hier opgesteld een zeer kostbaar en ingewikkeld vergro tingsapparaat, waarmede van de luchtfoto-negatieven zodanige ver grotingen kunnen worden vervaardigd, dat deze precies aaneen sluiten bij het samenstellen van zogenaamde fotokaarten. Deze foto kaarten, die op snelle wijze zijn samen te stellen, voorzien in de eerste behoefte aan kaarten, vooral bij de ontsluiting van minder ontwikkelde gebieden. De gehele boven-verdieping van het gebouw wordt ingenomen door de tekenzalen. Het instrumentarium daar beperkt zich tot precisie-coördinatografen. Voor het overige speelt op deze afdeling de vakbekwaamheid van de tekenaars bij de afwerking van de kaar ten de grootste rol. Wat voor zin zou het n.l. hebben, indien door middel van kostbare apparatuur kaarten worden geconstrueerd van de grootst mogelijke nauwkeurigheid, indien de afwerking van deze kaarten niet met dezelfde uiterste precisie zou geschieden. In het hier te vervaardigen eindproduct brengt a.h.w. de artist, vereen zelvigd in de persoon van de cartograaf, de kaart tot leven, en het 136

Lustrumboek Snellius | 1955 | | pagina 148