maatschappij had mij namelijk ook belast met de afkoop van be volkingsrechten op de grond, die zij voor haar exploitatie in ge bruik nam. Bij de aanleg van een nieuwe weg, bij het openen van een nieuwe boor-locatie, bij het bouwen van hulp- installaties, bij het leggen van pijplijnen, moesten de belanghebbenden worden op gespoord en hun rechten, bestaande uit de eigendom van rubber en vruchtbomen, van oebi manis, van ananas en padi tot hun vol le genoegdoening worden afgekocht. De opsporing van de belang hebbenden kostte de minste zorgen, want deze lieden hadden er direct de neus van, als er iets stond te gebeuren en ik had dan ook bijna dagelijks bezoekers op mijn grasveldje, waarbij mijn slechts schetsmatige kennis van het Maleis en mijn allerbelabberdste uit spraak het grootste struikelblok vormden. Het bleek echter wel de manier om de spreektaal met enige spoed te leren. Voor de metingen werd een eenvoudig systeem ontworpen, dal voldoende inwendige controle in zich scheen te hebben om even tuele vergissingen uit te sluiten: bepaling van zonsazimuths om de vier tot vijf kilometer, aflezingen in twee randstanden met con trole-aflezingen van de boussole, directe lengtemeting in heen- en teruggang met als controle optische afstandsmeting. Ik schrijf met voorbedachten rade „scheen te hebben"; een van mijn opnemers kwam regelmatig terug uit het bos met de meest wonderbaarlijke verschillen tussen heen- en terugmeting, die zelfs uit de optische afstandsmeting niet opgespoord konden worden. Toen ik hem hier op wees en uitlegde, dat een verschil tussen heen- en terugmeting reeds voldoende moest zijn om in het terrein te trachten de fout te achterhalen, antwoordde hij met het stereo type „betoel toewan". Stel U mijn verbazing voor, toen hij een volgende keer thuis kwam met resultaten, die betoel-betoel niet meer dan twee of drie centimeter verschilden. Je voelt dan nattigheid maar toen ik die knaap er over onderhield en zei, dat het nou te 140

Lustrumboek Snellius | 1955 | | pagina 152