mooi was om waar te zijn, kreeg ik ten antwoord, dat het toch heus zo was, maar sinds de toewan het dejvorige keer gezegd had, deed hij er zoveel zijn best op! En dus ging ik voort met het oplossen van puzzles. De controle van de Talang-Akar-grenzen werd met het voorom schreven meetsysteem doorgevoerd, waarna bleek dat de gevonden verschillen waren ontstaan door de onnauwkeurigheid der bous- sole-metingen bij de oorspronkelijke uitzetting. Tegen deze oorspronkelijke grens-omschrijving moge ik nog een uitgesproken bezwaar aanvoeren: zij ontstaan op grond van het geologisch voor-onderzoek en worden vastgeknoopt aan scherp identificeerbare punten op de kaart. Als de omschrijving spreekt van de hoogste top van Boekit Zo-en-Zo, dan is dat op de kaart een duidelijk aanwijsbaar punt; in werkelijkheid echter kan de vastheid van het punt aan aanzienlijke twijfel onderhevig zijn. Of het huis van een kepala kampong, waarvan vijftien jaar later nie mand meer weet, waar hij gewoond heeft. Of de uitmonding van een riviertje in een andere rivier, die na een bandjir tientallen meters verplaatst kan zijn. Om nu te komen tot de bij de Mijnwet verplichte afpaling van een contract-terrein, was het nodig tussen de in de omschrijving genoemde vaste punten een meetkundig verband te leggen. Triangulatie was practisch niet mogelijk en het verband werd daarom gezocht in het meten van open polygonen, die zo dicht mogelijk de toekomstige grenzen volgden. Het vorenstaande tracht een summier beeld te geven van de technische kant van mijn nieuwe werkzaamheden, doch er bleek ook nog een andere zijde aan te zitten, die ik allerminst verwacht had, namelijk de aanpassing aan een particuliere werkkring en meer speciaal aan het Amerikaanse olie-milieu, waarin ik terecht gekomen was. Ik zou hierover een aparte roman kunnen schrijven, maar dit deel van mijn ervaringen ligt te ver buiten het kader van mijn artikel en dus kan ik kort zijn: het boterde niet en toen ik de maatschappij door eigen stommiteit de gelegenheid bood mij te 141

Lustrumboek Snellius | 1955 | | pagina 153