ontslaan, werd die met graagte aangegrepen. En het was het advies van Tienstra, dat mij na diverse wederwaardigheden deed terug keren naar Holland, waar uiteindelijk Prof. Schermerhorn besloot mij een kans te geven bij de Meetkundige Dienst van de Rijkswater staat. Tot ik op een goede dag een briefje van Z. H. Gel. ontving, dat hem een landmeter was gevraagd met enige rimboe-ervaring voor korte uitzending naar Turkije. Mijn plaats bij de Meetkundige Dienst zou openblijven en als ik er iets voor voelde, dan moest ik maar eens gaan praten bij de Nederlandse Maatschappij voor Ha venwerken. Hetgeen geschiedde en daarbij bleek dat Havenwerken opdracht verwachtte van de Turkse regering om een ontwerp te maken voor de aanleg van de marinebasis Gölcük, een honderd kilometer ten oosten van Istanbul aan de golf van Izmut. De op dracht kwam inderdaad los en toen moest er met spoed begonnen worden, aangezien het eerste deel van het rapport reeds binnen zeer korte tijd moest ingediend worden. Mijn werkzaamheden bestonden thans uit de samenstelling van een kaart van de bestaande situatie, waarvoor een eenvoudig drie hoeksnetje ontworpen werd, dat solair werd georienteerd. Persoon lijk vond ik een middelbare fout van 2-3 cm in de driehoekspunten meer dan bevredigend, maar de controlerende Turkse majoor van de Topografische Dienst vond het met „Jordan" in de hand nogal knapjes hoog. Bijkomstige werkjes waren de samenstelling van een dieptelijnenkaart van ca 5 km kust en het onderzoek naar de mo gelijkheden tot verbetering van een waterkracht-station, met inbe grip van debiet-metingen en een voorlopige studie van de loop van het betrokken riviertje met eventuele plaatsen voor de bouw van een stuwdam. Had in 't verleden het Maleis mij zorgen gebaard, met het Turks was het al weinig beter; met een Duits-Turks woordenboekje viel het me moeilijk om zelfs maar bij benadering de juiste intonatie te pakken te krijgen. Mijn Turks verblijf duurde een half jaar en begin 1935 was ik weer aan het meten aan de rondweg om Zwolle, waar ik eind Maart door Havenwerken aan de telefoon werd geroepen, of ik voor een 142

Lustrumboek Snellius | 1955 | | pagina 154