paar maanden naar Perzië kon gaan. Prof. Schermer horn verleen de mij dezelfde faciliteiten en een paar weken later was ik weer op reis. Die was toen niet zo eenvoudig als tegenwoordig met de K.L.M., het ging nog per trein door Duitsland, door Polen en door Zuid-Rusland naar Bakoe en vandaar per boot naar Bandar Pahlevi de Perzische haven aan de Kaspische Zee. Vervolgens nog een paar honderd kilometers langs de kust naar Dehnow, waar Havenwerken een ha ven zou houwen voor de Shah. De eerste nacht maakte ik een zware aardbeving mee, die ons het grootste deel van de nachtrust kostte, maar behoudens een neergestort plafond geen ongelukken meebracht. Reeds direct na aankomst stelde de directeur mij op de hoogte van het doel van mijn ontbieding: voor het haventerrein mondde een berg stroompje uit en dat had van tijd tot tijd de hebbelijkheid te bandjiren, reden waarom als veiligheids klep een soort afwateringskanaal gegraven moest worden. Men was het niet eens over de situatie en dus moest deze opgemeten en het grondverzet berekend worden. Hier had ik tenminste wat de taal betreft een meevaller; met de paar woorden Turks, die ik het vorige jaar opgepikt had bleek ik me verstaanbaar te kunnen maken en leerde daardoor vrij vlug ook enkele woorden Perzisch. Voor de uitvoering van het meetwerk diende een kap-vergunning gevraagd te worden aan het Hoofd der Domeinen en het typeert de plaatselijke toestanden, dat het daarbij overgelegde kaartje later de ligging van het kanaal bepaalde, ofschoon inmiddels gebleken was, dat een andere oplossing met beduidend minder grondverzet, dus aanzienlijk goedkoper, mogelijk was. Zijne Majesteit had het bedoelde kaartje gezien en goedgekeurd, dus zo moest het worden. Toen de directie van Havenwerken remonstreerde onder beroep op de hogere kosten kreeg zij ten antwoord: „Betalen jullie het of wij?" Een soortgelijke situatie gaf aanleiding tot het grapje, dat 143

Lustrumboek Snellius | 1955 | | pagina 155