polygonennet, dat ondergronds en op solide wijze werd verzekerd in de assen der wegen. Alle aanvragen van particulieren, om land in eigendom, opstal,, erfpacht of concessierecht te verkrijgen, worden van oudsher behan deld door particuliere landmeters, die de titel voeren van „Land meter van Suriname". De betreffende metingen worden vastgelegd aan „markante" terreinpunten, ook in Paramaribo. Van het be staande polygonennet werd en wordt vrijwel geen gebruik gemaakt,, Aan het Domeinkantoor zijn momenteel een vijftal Surinaamse landmeters verbonden, die onder leiding van het Hoofd o.a. de vol gende werkzaamheden verrichten: metingen, aangevraagd van Gou- vernementswege, herverkaveling van oude polders, administratie van de grondrechten. Een kleine topografische afdeling, die enige jaren activiteit ontplooide, moest haar werkzaamheden, in verband met personeelstekort elders, staken. Een Kadaster kon om financiële redenen nog niet ingevoerd wor den. Waar het instituut van particulier landmeter niet meer blijkt te voldoen, zijn maatregelen getroffen om in de nabije toekomst de betreffende meetwerkzaamheden geheel te doen geschieden door personeel van het Domeinkantoor. Het is dan ook niet te verwonderen, dat vanwege genoemd Wel vaartsfonds in 1947 al spoedig opgericht werd een Centraal Bureau Luchtkaartering. De hulp van de fotogrammetrie werd ingeroepen om binnen afzienbare tijd in het bezit te komen van een meer ge detailleerde en nauwkeuriger overzichtskaart van Suriname. In de jaren 1947 en 1948 werden plm. 82.000 km2 van Noord- Suriname door KLM Aerocarto n.v. vanuit de lucht gefotografeerd. Doelstelling was in die tijd een foto-mozaiek op meetkundige grondslag in de schalen 1 40.000 en 1 100.000. Van de 26 terrestrische stations werden, in de stereografische projectie, coördinaten bepaald, terwijl de hoogtegegevens met be hulp van aneroides verkregen werden. Voor dit doel werden kost bare expedities uitgerust. Deze voeren tot de vierde breedtegraad de grote rivieren op, waarbij vooral de vele stroomversnellingen belemmerd werkten. 148

Lustrumboek Snellius | 1955 | | pagina 162