te voeren (dit betreft 60.700 km2 of met inbegrip van de betwiste gebieden 77.000 km2). Tegen het einde van dit jaar (1955) zal Suriname de beschikking hebben over een kaarteringsmachine van de 2e orde, een Wild A8. Voor de bediening van dit apparaat en de opleiding van het verder personeel hier te lande, geniet een Surinaams landmeter momen teel in Nederland een opleiding aan het I.T.C.; daarmede wordt de mogelijkheid geschapen met eigen middelen kaarteringen op grotere schaal uit te voeren. Voorbereidingen van de uitvoering van Tienjarenplan-onderdelen o.m. op wegentechnisch gebied, ten behoeve van een geprojecteerde waterkrachtinstallatie (Brokopondo-plan) en voor polderaanleg of -verbetering, hebben verhoging van landmeetkundige activiteit met zich gebracht. Momenteel worden al deze werkzaamheden uigevoerd onder lei ding van civiel- of landbouwkundige ingenieurs en de Gouverne mentslandmeter. De metingen zelve worden verricht door Surinaamse landmeters, Surinaamse meettechnici en enkele Nederlandse middelbare krach ten. Hoewel de „coördinatie van het meet- en kaarteer wezen" in Suri name nagestreefd wordt en het tot stand komen van een kaarterings- centrum niet lang geleden bijna gerealiseerd werd, is in dit opzicht het ideaal nog niet bereikt. De stijgende behoefte aan geodetische krachten werd enige jaren geleden onderkend. Mijn verblijf in Suriname is helaas van te korte duur om te kun nen doorgronden, welke motieven ertoe hebben geleid, begin 1951 hier te lande een eenmalige landmeterscursus in te stellen; dat men enige landmeters van Suriname gelijktijdig in de gelegenheid stel de, een aanvullende cursus te volgen, is begrijpelijk. Op deze wijze wordt verwacht in de behoefte aan landmeetkun dige krachten te kunnen voorzien. In dit verband dient vermeld, dat bovendien één Surinaams landmeter momenteel in Delft de studie voor Geodetisch ingenieur volgt; een verheugend feit. 150

Lustrumboek Snellius | 1955 | | pagina 164